Faruk Balıkçı – İzlenim

Bundan tam sekiz yıl önce 28 Kasım 2015’te, ayaklarından vurulan Dört Ayaklı Minare’ye dikkat çekmek için yaptığı basın açıklamasından sonra kameraların gözü önünde katledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin meslektaşları, dostları, siyasetçiler bir kez daha bir araya geldiler.

Anma töreni aslında 8 yıldır aydınlatılamayan cinayete yönelik bir hesap sormaydı. Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, “Tahir Elçi’nin dostları olarak öfkeliyiz” derken, bu öfkesini şöyle açıklıyordu: “Dönemin Başbakanı ve İçişleri Bakanının cinayeti çözeceği açıklamasına rağmen ‘Tetiği tutan eli karanlıkta bırakmıştır. Devletin aydınlatamadığı cinayet yoktur. Aydınlatmadığı cinayet vardır.”

Diyarbakır Adliyesi önünden başlayan protestolu yürüyüş, Dört Ayaklı Minare’ye kadar devam etti. CHP ve HEDEP’lilerin kol kola girdiği protesto yürüyüşünde CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul eski il Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’yi yalnız bırakmadı.

Anmanın yapıldığı Dört ayaklı minarede Ahmet Kaya’nın “Diyarbakır ortasında vurulmuş uzanırım, ben bu kurşun sesini nerede olsa tanırım” parçasını çalması, anmaya katılanlara duygulu anlar yaşattı. Ne çok faili meçhul cinayetler yaşanmıştı bu kentte. Anmaya katılanların birçoğuna hitap ediyordu bu parça. Bu tablo karşısında duygulanmamak mümkün değildi.

“Minarenin dört ayağına dolanan yalanı sormaya geldik” diyen Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ise, “Bu ülkede vatandaş olmaktan, insan olmaktan kaynaklı hakkımızı, adaleti sormaya geldik. Kutsal sayılan bu avlunun bin yıllık kara taşına damlayan kanın izini silmekle mükellef makamlar! Adaleti tesis etmekle sorumlu olduklarını bu sesle idrak edebiliyorlar mı? Katillerin korunduğunu, saklandığı dehlizlerin karanlık ve muhkem olduğunu bizlere bu sokak öğretti. Siz avlumuza incir ağacı dikenler, penceremizi ışıksız bırakanlar! Bize yaşatılan zulmü unutturmak isteyenler, kötülüklerinden mahcubiyet hissetmeyenler! Biliniz ki aradan yıllar geçse de acımız hala ilk günkü kadar taze. Ve biliniz ki minarenin ayakları altındaki buluşmalar bizi günden güne çoğaltacak” diyerek, iktidardan hesap soruyordu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan da 8 yıldır Tahir Elçi’nin yasını tutamadıklarını ve bu davadan vazgeçmeyecekleri bilinsin diye geldiklerini söylerken, “8 yıl değil 80 yıl geçse de, Elçi’nin katili cezalandırılmadığı sürece mücadeleye devam edeceğiz” ifadesi ile kararlılık mesajı verdi.

Aradan 8 yıl geçmesine rağmen bir arpa boyu ilerlemeyen Tahir Elçi dosyasında, dostları anma töreninde hesap sordu. Kulağını tıkayanlar belki duyar diye...

Editör: Beritan KAYA