HABER - İbrahim İnanç YILDIZ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmenlik yapan eğitim emekçilerinin; uygulamada takip eden ayın ilk haftasında yatan ek ders ücretlerinin geç yatırıldığına ilişkin pek çok şikayet almaktayız. Zaman zaman bir aya yaklaşan söz konusu gecikmelerin, daha ziyade kamu bankalarından maaşlarını alan emekçileri mağdur ettiği yine yapılan görüşmelerde ortaya çıkmıştır.”
Akça, Tekin’e şu soruları yöneltti: 
“ *Ek ders ücretlerinin yasal ödenme takvimi nedir? Ödeme takviminin aşılması durumunda idari/cezai yaptırım uygulanmakta mıdır?
* Merkez Bankasının yüzde 42,5 olan mevduat faizinin diğer bankalarda yüzde 47’ye çıktığı bir dönemde, ek ders ücretlerinin haftalarca gecikmesinden sorumlu Bakanlık mıdır yoksa bankalar mıdır?
*Ödemelerini zamanında alamadığı için mağdur olan öğretmenlerin durumuna ilişkin daha önce Bakanlığınıza ya da CİMER’e başvuru oldu mu? Bununla ilgili nasıl bir inceleme yaptınız? Bu incelemenin sonuçları neler olmuştur?

Editör: İbrahim İnanç YILDIZ