Kalan 86 gişede de çalışmalar devam ediyor. Otoyollarda ‘gişesiz’ döneme geçiliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollarda yapılan düzenlemeleri duyurdu. Buna göre, toplam 106 gişeden 20'si Serbest Geçiş Sistemine dönüştürüldü. Bu değişikliklerle birlikte gişe şerit seçme zorunluluğu ve hız düşümü nedeniyle oluşan trafik akış düzensizliği ortadan kaldırılarak vatandaşların hızlı ve güvenli geçişine olanak tanınacak.

Bakan Uraloğlu, yaptığı açıklamada, "Amacımız vatandaşlarımızın yaşadığı trafik sorunlarını minimum seviyeye düşürmek. Bu noktada bakanlık olarak ne yapmamız gerekiyorsa o adımları atacağız." dedi. İstanbul'da devreye alınan Serbest Geçiş Sistemi'nin başarılı bir şekilde işlediğini belirten Uraloğlu, gişe adalarını ve kanopileri kaldırarak, yol kesimlerindeki gişelerin tamamen Serbest Geçiş Sistemi'ne geçiş yapmasının planlandığını ifade etti. Türkiye genelinde tüm gişelerde Serbest Geçiş Sistemi uygulamasının hayata geçirilmesi için çalışmaların sürdüğü de açıklamaya ekledi.

DEĞİŞTİRİLECEK 86 GİŞE DAHA KALDI

Uraloğlu, gişe şerit seçme zorunluluğu ve hız düşümü nedeniyle gişeler öncesinde oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak amacıyla bu sisteme geçtiklerini belirterek, “Trafik akışının kesintisiz devam etmesi için otoyollarda gişesiz ücret toplanmasını sağlayan ‘Serbest Geçiş Sistemi’ni Türkiye genelinde bulunan toplam 106 adet gişenin 20'sinde hayata geçirdik, 86 noktada daha kaldırarak dönüştüreceğiz. Amacımız vatandaşlarımızın yaşadığı trafik sorunlarını minumum seviyeye düşürmek. Bu noktada bakanlık olarak ne yapmamız gerekiyorsa o adımları atacağız.” ifadelerini kullandı.

Editör: Beritan KAYA