CHP Diyarbakır İl Başkanlığı'na sürpriz aday

Mahkeme tarafından kayyım heyeti atanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanlığı, 10 Eylül’de kongreye gidecek. Kongre öncesi CHP Genel Merkezi, aralarında il başkanlığına aday olan Mehmet Şerif Doğru’nun da olduğu 38 kişiyi, “Kesin çıkarma cezası” istemiyle Diyarbakır İl Disiplin Kurulu’na sevk edildi.  Kongre öncesi alınan bu karar CHP Genel Merkezinin il başkanlığı seçimlerinde istediği adayı çıkarma girişimi olarak yorumlanıyor.

BAŞKANLIK İÇİN ABDULLAH ATİK İSMİ GEÇİYOR

CHP Diyarbakır İl Başkanlık yarışı ile ilgili tartışmalar sürerken, adaylık için sürpriz bir isim öne çıktı. Bu isim Mart ayında CHP’ye katılarak parti rozeti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takılan Hasenan Aşireti'nin önde geleni Abdullah Atik. İsmi CHP il başkanlığı için geçen Atik, adaylığına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak adaylığını duyurdu.

'PAROLAMIZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK, ŞİARIMIZ ADALET, HAK, HUKUK'

Atik açıklamasında toplumsal barışı yeniden tesis etmeyi amaçladıklarını söyledi:

 “Partimizin Lideri Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve ilgili kurullarının tam desteği ile demokrat aday Abdullah Atik önderliğinde, kapsayıcı yeni Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır yönetimi, görevi devralıyor.  Ancak barış ve özgürlük parolamız, adalet, hak, hukuk ise şiarımız diyerek, yola koyuluyoruz.  Şimdi toplumsal barışı yeniden tesis etme zamanı, şimdi, değişim ve restorasyon zamanı.”

Açıklamada, mevcut sorunlara rağmen CHP'nin umut olduğu vurgulandı:

“Ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik bunalım, işsizlik, beyin göçü, siyasi tıkanıklık, liyakatsiz idareciler ve daha birçok sorun iktidar tarafından görülmüyor, görmezden geliniyor. Bunun dile getirenler ise en hafif tabiriyle vatan haini olarak damgalanıyor.  Bu baskı rejiminde toplumun tüm katmanlarının hak, hukuk ve adalet talepleri, aynı zihniyet tarafından örseleniyor, yandaş borazanların kakofonisi içinde bastırılıyor. Neyse ki artık umut var.  Neyse ki şimdi değişim zamanı” dedi.  İktidarın yakın zamanda değişeceğini ifade eden Atik, “Bu güzel baharın öncesinde, Türkiye'nin aydınlık geleceğinin teminatı olan Cumhuriyet Halk Partisi de giderek artan bir ivme ile büyüyor., kitleleri kucaklıyor. Halk bir bütün olarak, özgürlüklerin garantisi Cumhuriyet Halk Partisi'ni bağrına basıyor.  Diyarbakır da bu umut kervanındaki yerini alıyor.  Uzun süredir çeşitli tartışmalar ekseninde yorgun düşen Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Teşkilatı, siyaset sahnesindeki rolünü üstlenmeye hazır”

ATİK, ANAP VE AKP’DE SİYASET YAPMIŞTI

Abdullah Atik, geçmişte AKP’de ve merkez sağ partilerinde siyaset yapan bir isim. 2000 yılına kadar ANAP’ta siyaset yapan Atik, 2005-2009 yılları arasında Diyarbakır'da AKP İl Başkan Yardımcılığını da yapmıştı.  Atik, CHP’ye yaklaşık bin 500’ün üzerinde üyenin katılımını sağlamıştı. Daha önce milletvekilliğinde ismi geçen Atik’in il başkanlığı da teşkilat açısından sürpriz oldu.

(HABER MERKEZİ)

Anahtar Kelimeler:
Abdullah AtikCHP

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol