Cumhurbaşkanlığı anketinde vatandaşa soruldu:  Erdoğan mı, Mansur Yavaş mı?

Optimar araştırma şirketi salgın günlerinde birçok konu başlığı altında saha araştırması yaptı. Vatandaşlara, koronavirüs salgını ve olası seçimler hakkında sorular soruldu. Anket kullanıcılarına, "2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaları durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun son tura kalmaları halinde kime oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Katılanların yüzde 44.7'si oyunu Erdoğan'a vereceğini söylerken yüzde 34.7'si oyunu İmamoğlu'na vereceğini belirtti. Aynı soru Erdoğan ve Mansur Yavaş için de yöneltilirken, kullanıcıların yüzde 43'ü Erdoğan, yüzde 36.1'i Mansur Yavaş cevabını verdi.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri

2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yeniden oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 30.8. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun aday olması halinde oyunun İmamoğlu'na olacağını söyleyenler yüzde 8.6, Selahattin Demirtaş'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 6.3 oldu. Son dönemde öne çıkan isimlerden biri olan Mansur Yavaş'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 4'te kaldı.

AK Parti kimi aday gösterirse ona oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 5 olurken, CHP adayına oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 2.7 oldu. Anket sonucunda dikkat çeken en önemli yanıt ise "kararsızım/adaya bağlı" diyenlerde görüldü. "Adaya bağlı/kararsızım" diyenler, "Erdoğan'a oy veririm" diyenlerden sonra en yüksek orana sahip: Yüzde 14.7. Cevap vermeyenlerin oranı ise yüzde 11.1.

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri-Erdoğan ve İmamoğlu

2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaları durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun son tura kalmaları halinde ankete katılanların yüzde 44.7'si oyunu Erdoğan'a vereceğini söylerken yüzde 34.7'si oyunu İmamoğlu'na vereceğini belirtti.

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri – Erdoğan ve Mansur Yavaş

2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaları durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın son tura kalmaları halinde ankete katılanların yüzde 43'ü oyunu Erdoğan'a vereceğini belirtirken yüzde 36.1'i oyunu Mansur Yavaş'a vereceğini söyledi. Mansur Yavaş'ın İmamoğlu'ya göre daha yüksek bir oya ulaşmasında MHP tabanındaki seçmenin rolünün olduğu gözden kaçmadı.

"AK Parti'ye oy veririm" diyenler yüzde 42.8

Bugün bir genel seçim olsa AK Parti'ye oy vereceğini beyan edenlerin oranı yüzde 42.8 olurken, CHP'ye oy vereceğini söyleyenler yüzde 23.4 oldu. Onları sırasıyla MHP yüzde 10.2, HDP yüzde 9.5, İYİ Parti yüzde 9.1 izledi. Yeni partilerin (Gelecek Partisi ve DEVA Partisi) oy oranları ise sırasıyla yüzde 1.3 ve yüzde 1'de kaldı.

Ali Babacan ve Davutoğlu en çok İyi Parti'den mi oy çekecek?

Belki de anketin en çarpıcı sonuçlarından biri, bir önceki soru olan "Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz" sorusunun seçmenlerin gönül verdiği partilere göre dağılımlarında ortaya çıkıyor. Ali Babacan'ın Gelecek Partisi'nin ve Ahmet Davutoğlu'nun DEVA Partisi'nin en çok İYİ Parti seçmen tabanında oy çekme potansiyeli taşıdığı dikkat çekiyor.

Erdoğan'ın oy oranı

"Bu pazar bir seçim olsa Cumhurbaşkanlığı için Erdoğan'a oy verir misiniz" sorusuna "Evet" yanıtı verenlerin oranı yüzde 41.7 olurken, "Hayır" yanıtı verenlerin oranı yüzde 39.2 oldu.

En beğenilen siyasetçi

"En begendiğiniz yaşayan siyasetçi kim?" sorusuna Recep Tayyip Erdoğan yanıtı verenlerin oranı yüzde 31.4 olurken, Ekrem İmamoğlu yanıtı verenlerin oranı yüzde 13.7, Mansur Yavaş yanıtı verenlerin oranı yüzde 9.7 oldu.

Fahrettin Koca zirvede

Koronavirüs döneminde tüm siyasi tabanlardan sempati çektiği her ankette görülen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu dönemde en başarılı bulunan isimler sıralamasında adını zirveye yazdırdı. Koca'nın beğenilme oranı yüzde 60'a yaklaştı. İkinci sırada Süleyman Soylu, üçüncü sırada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yer aldı.

Belediyelerin yardım toplamasının durdurulması

Ankete katılanların verdiği belki de en dikkat çeken yanıtlardan biri, İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla belediyelerin yardım kampanyalarının durdurulup yardım hesaplarının bloke edilmesi uygulamasıyla ilgili. Ankete katılanların yüzde 47.2'si, İçişleri Bakanlığı'nın uygulamasını doğru bulmadığını açıkladı. Bakanlığın kararını destekleyenlerin oranı ise yüzde 36.2 oldu.

Türkiye ekonomisi nasıl?

Genel olarak Türkiye ekonomisindeki durumun kötü veya çok kötü olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 51.3'ü buldu. Çok iyi diyenler yüzde 4.6 olurken, iyi diyenler yüzde 16.2'de kaldı.

Türkiye'nin en önemli sorunu ne?

İlginç anket sonuçlarından biri de "Türkiye'nin en önemli sorunu ne" sorusuna verilen yanıtlarda. Bu soruya "koronavirüs" yanıtı verenlerin oranı yüzde 60. Koronavirüsü sırasıyla yüzde 22 ile "ekonomi", yüzde 7.6 ile "işsizlik", yüzde 2.5 ile "Demokrasi" yanıtları izliyor. "Terör" yanıtı verenlerin oranı ise yüzde 1.4'e düşmüş durumda. (Haberler.com)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol