banner5

Kaya Serbest, Diken’e Ev Hapsi

DİYARBAKIR - İçişleri Bakanlığı kararıyla 13 Kasım 2019’da yerine kayyım atanarak görevden uzaklaştırılan ve 4 ay sonra “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan Yenişehir esik Belediyesi Eşbaşkanı Belgin Diken, emniyet işlemlerinin tamamlanmasının ardından Diyarbakır Adliyesine sevk edildi.

Savcılık ifadesi alınan ve “örgüt üyesi olmak”  iddiasıyla suçlanan Diken, tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. Hakimlik, yurt dışına çıkma yasağıyla birlikte Diken’e soruşturma boyunca konutunu terk etmeme cezası verdi. Kararın ardında Diken’in, elektronik kelepçe takılarak polisler eşliğinde evine götürüleceği belirtildi.

 Kaya serbest bırakıldı

 Yerine kayyım atanarak “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan Ergani eski Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya ise sevk edildiği adliyede savcılık tarafından adli kontrol şartı talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi.

Kaya’ya, partisinin adına katıldığı “HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimleri aday tanıtım programı, 2019 Nevroz’u, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyım ataması kararını protesto eylemleri, DTK il binasında 3 kişinin katıldığı basın açıklaması ve HDP il binasındaki bir program ile sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar” suç olarak yöneltildiği belirtildi.

 Hakimlikte ifadesi alınan Kaya, yurtdışı yasağı ile serbest bırakıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol