İzmir’de 24 Temmuz günü görevi sırasında aşırı sıcak havadan dolayı beyin kanaması geçiren PTT çalışanı Berran Özen Kırmızıgül yaşamını yitirdi.

KESK’e bağlı Haber-Sen üyesi olan Kırmızıgül, dağıtım sırasında fenalaşarak Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. 18 gündür hastanede beyin ödemi tedavisi gören Kırmızıgül, bu sabah hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili önceki gün açıklama yapan Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Diyarbakır Şubesi, aşırı sıcaklarda angarya işlere dikkat çekerek, yetkilileri önlem almaya çağırmıştı. Açıklamada, “Her türlü iklim koşulunda halka hizmet veren PTT'de çalışan dağıtım emekçileri, güneşin olumsuz etkilerine doğrudan maruz kalmakta, dağıtım alanında zor şartlar altında çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Nitekim iki hafta önce İzmir'de dağıtım yaparken güneş çarpması sonucu rahatsızlanan arkadaşımız Berran ÖZER şu an yaşam mücadelesi veriyor. Sıcakların geleceği bilinen bir gerçek iken, hiç bir önlem alınmadan arkadaşlarımızı dağıtıma çıkaranlar bu olayın sorumlularıdır.

Yaz aylarında tatile giden vatandaşların fazla olması, bölgemize özgü olarak mevsimlik tarım işçilerinin yoğunluğu, kimi cihetlerde depremden hasar gören yapı sayısının fazlalığı vb. gibi özel nedenler dahi dikkate alınmadan gayri resmi bir şekilde; WhatsApp üzerinden emir verilmesi hukuka ve kanunlara aykırıdır” ifadelerine yer verilmişti.