Şanlıurfa’daki okullarda gıda zehirlenmesi vakalarının sıkça yaşandığını ifade eden Ömer Öcalan, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanması için Meclis’e önerge sundu.

21 Aralık 2023’te Urfa ili Siverek İlçesi’nde taşımalı eğitim kapsamında eğitim veren Çıkrık Şehit Orhan İlkarlı İlkokulu ile Şehit Hamit İris Ortaokulu'nda öğle yemeğinden sonra kusma, ishal ve baş dönmesi şikâyetiile 150 civarı öğrencinin hastaneye kaldırıldığını söyleyen Öcalan, 10/01/2024’te Şehit Kemal Karakayalı İlkokulu ve Ortaokulunda öğle yemeği yiyen öğrencilerden 55kişinin yedikleri yemeğin ardından mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetiyle Siverek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtti.

BAKAN’A SORULAR YÖNELTTİ

Öcalan bu bağlamda yanıtlaması için Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e şu soruları sordu:
“1-Gıda zehirlenmesi vakası yaşanan okullarda konu ile ilgili ihmal bulunmakta mıdır? İhmali bulunanlarla ilgili adli ya da idari işlem başlatılmış mıdır?
2-Son 1 yıl içinde Urfa’da ve ülke genelinde okullarda toplam kaç gıda zehirlenmesi vakası yaşanmıştır?
3-Okullarda yemekhanelerin hijyen ve donanımları, yemeklerin sağlık koşullarına uygunluğu ile ilgili bakanlığınız tarafından denetim yapılmakta mıdır? Hangi sıklıkta yapılmaktadır? Denetimlerde Sağlık Bakanlığı onayı alınmakta mıdır?
4-Yemekhane hizmet alımı için yapılan ihalelerde yemek için alınan hizmet bedeli ne kadardır? Bu bedelde alınan yemek hizmeti öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenme gereksinimini karşılamakta mıdır?
5-Benzer olayların tekrar yaşanmaması için bakanlığınızca önlem alınması düşünülmekte midir? Ne gibi önlemler düşünülmektedir?”

Editör: Ali Çekdar KORKMA