Fatma Temel – Veli Baltacı - Özel

Diyarbakır’da 1 milyon 143 bin 887 seçmen, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Milletvekili Genel seçimlerinde sandık başına gitti. Yeşil Sol Parti’den Berdan Öztürk, Halide Türkoğlu, Osman Cengiz Çandar, Adalet Kaya, Serhat Eren, Sevilay Çelenk Özen, Mehmet Kamaç ve Ceylan Akça Cupolo, AK Parti’den Galip Ensarioğlu, Mehmet Said Yaz ve Suna Kepolu Ataman, CHP’den ise Sezgin Tanrıkulu milletvekili seçildi.

Güneydoğu Ekspres olarak o tarihten bu yana kenti parlamentoda temsil eden Milletvekillerini, halka sorduk. Milletvekillerini sadece seçim sürecinde gördüklerini ifade eden vatandaşlar, kent sorunlarının çözümü vekillere çağrıda bulundu.

‘MİLLETVEKİLLERİNİN SADECE İSMİ VAR’

Abdullah Aziz isimli vatandaş, “Diyarbakır’daki vekillerin kent sorunlarıyla ilgilendiklerine inanmıyorum. Maaşlarını alıp yatıyorlar. Beni dinlerlerse maaşlarının yarısını alsınlar diğerlerini millette dağıtsınlar. Onlar çok alıyor insanlar az alıyor” dedi.

“Meclis’in fonksiyonsuz olduğunu” ifade eden Vahap Sırdaş adlı yurttaş ise, “Ne iktidar ne de muhalefet, sorunlarla ilgilenmiyor. İktidarın kendi milletvekilleri söz sahibi değil. Muhalefet nasıl olsun? Milletvekillerinin sadece ismi var. Meclis’te bir şey tartışıldığında olumlu olumsuz bir karara varılıyor mu? Bana göre Meclis’in hiçbir fonksiyonu yok. Olsa da olur olmasa da olur. Bu oyuna alet olmasınlar. Senden güçlü olan bir iktidar var ve sana söz hakkı da tanımıyor. Ne yapılabilir. İstediğin kadar bağır çağır. Yani lafları para etmiyor” diye konuştu.

‘SORUNLARIMIZI DİLE GETİRMİYORLAR’

Çiftçinin kendi toprağını ekemeyecek hale geldiğini belirten Mehmet Elçi adlı vatandaş ise, şunları söyledi:

“Türkiye’deki hiçbir vekil kentlerin sorunlarıyla ilgilenmiyor. Vatandaşı sormuyorlar, halkın sorunlarına bakmıyorlar. Diyarbakır’ın bir sürü sorunu var. Çiftçilere yardımcı olan yok. Kendim çiftçiyim ve şu an toprağımı ekemiyorum. Mazot, gübre, ilaç fiyatları almış başını gidiyor. Vekillere seslenmek istemiyorum. Seslensem de boştur. Kimse kürsüye çıkıp benim sorunumu dile getirmiyor.”

Diyarbakır için hiçbir partinin çalışmadığını belirten Erkan isimli vatandaş, “Kentin sorunlarıyla ilgilenen kimse yok. CHP ve AKP bu kent için zaten bir şey yapmaz. Diyarbakır için kimse bir şey yapamıyor her şey AK Parti’nin elinde. Gitmeyene kadar huzur yok bize” dedi.

‘HİÇBİR VEKİLDEN UMUDUM YOK’

İsmail isimli vatandaş ise, “Ben buradaki vekilleri tanımıyorum. İlçede yaşıyorum oy kullanmadım. Hiçbirinin beni temsil edebileceğini düşünmedim. Sonuç ortada zaten. Bir Sezgin Tanrıkulu’nu biliyorum. Diyarbakır özelinde tüm Türkiye’nin sorunu ekonomidir. Diyarbakır’da ekonomi dışında hem hükümetin hem milletvekilleri bu konuda çok yetersiz. Hiçbirinden bir umudum yok” diye konuştu.