Gündeme getirdiğimiz Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’ne bağlı Ahmetli Köyü’nde elektrik trafosuna çarpan atın öldüğü haberinin ardından DEM Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e açıklamalarda bulundu.

DEDAŞ zulmünün bölgede uzun zamandır her açıdan büyük mağduriyetlere yol açtığını ifade eden Eren, DEDAŞ’ın bu konuda bir adım atmadığını söyleyerek şöyle konuştu:
“Bugün Diyarbakır ili Ergani ilçesine bağlı Ahmetli köyünde bir atın trafoya temas etmesi sonucu telef olduğunu öğrendik. Uzun yıllardır zaten bunu söylüyoruz. Biz DEDAŞ zulmünün bölgede uzun zamandır her açıdan büyük mağduriyetlere yol açtığını ifade ediyoruz. Ancak ne iktidar bu konuda bir adım atıyor ne DEDAŞ şirket olarak bu konuda bir adım atıyor. 

Dedaş Can Almaya Devam Ediyor5

Nitekim en son 15 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği, onlarcasının yaralandığı, binlerce hayvanın telef olduğu, kaç bin dönüm arazinin yandığı, ormanlık alanın kül olduğu büyük bir yangın olayını yaşadık. Bundan hala bir ders çıkarmayan bir iktidar ve iktidarın önünü açtığı her türlü baskısına, zulmüne göz yumduğu bir DEDAŞ ile karşı karşıyayız. 

Nitekim bugün Ergani’de de bir at trafoya temas etmek suretiyle telef oldu. Hukukta temel bir kural var. Özellikle yüksek gerilim altında buna benzer yorumlarla ilgili açılan davalarda Yargıtay şunu çok büyük net bir şekilde söyler, bu bir işte hattı oturmuş bir içtihattır. Ve şunu söyleyeyim bir insanın dahi o trafoya yanaşmasını o tarafa ya temas etmesini veya yüksek gerilim hattına, elektrik direğine tırmanma ihtimali ortadan kaldırılacak her türlü tedbiri DEDAŞ almak zorundadır bu yasal bir sorumluluktur.”

“15 İNSANIMIZ YAŞAMINI YİTİRDİ DEDAŞ BUNDAN DERS ALMAMIŞ”

Trafonun kapısının kilitlenmesiyle sorumluluktan kurtulunamadığına vurgu yapan eren, yangınlarda 15 insanımızın yaşamını yitirdiği halde DEDAŞ’ın bundan ders almamış olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Yani siz gidiyorsunuz trafonun kapısını kilitlemekle sorumluluktan kurtulmuyorsunuz o trafonun tehlikeli olma ihtimalini ortadan kaldırmak zorundasınız. Küçük bir çocuğun, bir hayvanın ya da akli dengesi yerinde olmayan bir yurttaşın veya erişkin normal bir insanın yanlışlıkla olsa o trafoya yanlışlıkla da olsa çarpmasını dokunmasını önlemek zorundasınız. 

TEDAŞ bunu yapmak zorunda ama o 15 insanımız yaşamını yitirdi hala DEDAŞ bundan ders almış değil. Halen bölgede yüzlerce, binlerce trafo tehlike saçıyor, ölüm tehlikesi saçıyor. 

37 yıl önce yapmışsınız bu yüksek gerilim hattını döşemişsiniz, trafoları yapmışsınız, yasal olarak en geç 10 yılda bir bütün bunları kontrol etmek, denetlemek, sorunlu olanları düzeltmek tadilatını yapmak gibi bir sorumluluğa sahiptir, bu sorumluluğu yerine getirmek zorundadır DEDAŞ. Ama hala yerine getirmemiş yerine getirmemekte de direniyor. 

Yazın, kışın elektrik kesintisi işte herkese fatura çıkarmak, halkın, çiftçinin tarlasına ürününün kurumasını göze alacak kadar pervasız olan DEDAŞ önlem almak konusunda ise umursamaz davranmaktadır.”

“DEDAŞ, YÜZLERCE KEZ TAZMİNATA MAHKUM OLDU”

Mahkemelerde yüzlerce kez tazminata mahkum olan DEDAŞ’ın hala ders çıkarmadığını ifade eden Eren, “Yıllardır ifade etmemize rağmen, onlarca vaka, dava olmasına rağmen, onlarca mahkumiyet kararı DEDAŞ aleyhine olmasına rağmen bunları yapmamakta direniyor” dedi.

HAYTAP: YAŞAM HAKKI EN KUTSAL HAKTIR

Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’ne bağlı Ahmetli Köyü’nde elektrik trafosuna çarpan at ölümünden sonra Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Diyarbakır İl Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler de gazetemiz Güneydoğu Eksprese açıklama yaptı.

Dedaş Can Almaya Devam Ediyor4

Yaşam hakkının en kutsal ahk olduğuna dikkat çeken Ekmekçiler, şunları dile getirdi: “DEDAŞ son zamanlarda yapması gereken onarımları ne yazık ki yapmıyor anladığımız kadarıyla. Çınar ve Bismil’de çıkan yangınların da DEDAŞ’ın ihmali sonucunda olduğunu duyduk. 15 insanımız ve yüzlerce hayvanın ölümünün yanında ekili alanlar da zarar gördü. Yetkili kurumların yetkilerinde olan iş ve işlemleri düzgün ve zamanında yapmasının ne kadar önemli olduğu bu son olaylarda da görüldü. Yaşam hakkı en kutsal haktır” dedi.

HAYVAN HAKLARI DERNEĞİ: DEDAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Diyarbakır Hayvanları Koruma Derneği eski başkanı Bahattin Doğru konuya tepki gösterdi. Gazetemize açıklama yapan Doğru, şunları ifade etti:
 “DEDAŞ’ın sorumsuzluğu yüzünden Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağ ilçeleri arasında DEDAŞ’ın bakımsız elektirik tellerinin birbirine çarpması sonucunda, 15 insan yaşamını yitirdi, 54 kişi de yaralandı, 550 küçük baş hayvanın ölmesi, 250 hayvanında yaralanmasına neden olan büyük yangında sorumsuzluğunu kabul etmeyerek can kaybını yaşamış aileleri suçlaması DEDAŞ’ın pişkinliğini gösterir. 

Dedaş Can Almaya Devam Ediyor3

Bugün ise Diyarbakır’ın Ergani İlçesinin Ahmetli köyünde yine sorumsuz DEDAŞ’ın bakımsız trafosuna At çarparak can veriyor, DEDAŞ abonelerinin canını çıkarmakta ustalaşmıştır. DEDAŞ’ın bu sorumsuzca tutumunu kınıyoruz, trafonun kapısı arızalı içindeki elektrik kabloları hepsi açıkta ve bundan haberdar olan DEDAŞ yetkilileri görevlerini kötüye kullanmışlar. DEDAŞ’ın hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Muhabir: Zafer TÜZÜN