Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, 11’inci Olağan Kongresi’ni Sur’da bululan bir otelde gerçekleştirdi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz'in yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi kongreye katıldı.

Kongre, farklı tarihlerde yaşamını yitiren ve katledilen sağlık emekçileri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Divan üyelerinin seçiminin ardından SES’in mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. SES Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, yaptığı konuşmada, yasak, gözaltı ve baskılara dikkat çekti. Güldiken, iktidarın Kürtler başta olmak üzere tüm kesimlere yaşam hakkı vermediğine işaret ederek, "Kazanacağız, mutlaka kazanacağız” dedi.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise, dünyada yaşanan savaş ve çatışmalara değindi. Aydeniz, "Bugün 3’üncü Dünya Savaşı var. Bu savaş Ukrayna-Rusya savaşı ile başlamadı. Yalnızca Filistin-İsrail’in iki gündür başlayan savaşı ile başlamadı. 3’üncü Dünya Savaşı 30 yıldır Ortadoğu’da ve bölgenin kalbinde devam ediyor. Bu savaşın sebebi ise ulus devlet sistemidir. Ukrayna-Rusya ile İsrail-Filistin savaşı da bu açıdan görülmelidir” dedi.

Ardından yerine kayyım atandıktan sonra tutuklanan Diyarbakır eski Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık’ın gönderdiği mesaj okundu. Sonrasında SES'in yeni yönetimi için seçim yapıldı. (HABER MERKEZİ)