Fatma Temel- Özel Haber

Diyarbakır’da yıllardır çiçekçilik yapan Abdullah Akgül, bu yılki 14 Şubat Sevgililer Günü’nün çiçekçiler açısından kötü geçeceğini söyledi. Abdullah Akgül, “Ekonomik kaygılardan dolayı insanlar birbirine hediye alamaz oldu. Bir gül 50 lira bir demetin fiyatı ise 500 lira“ diye konuştu. 

14 Şubat Sevgililer Günü için hazırlık yaptıklarını söyleyen ama satışların kötü olduğunu belirten Akgül, “Diyarbakır’da yıllardan beri çiçek satıyorum. Tabi belirli zamanlarda işler yoğun oluyor. Özel günlerde, düğün, nişan, sevgililer, anneler, babalar günü gibi. Önümüzde sevgililer günü var. Şuan ona hazırlık yapıyoruz. Çiçekleri Antalya, Mersin, Adana’dan getiriyoruz. Normalde sevgililer gününden bir hafta öncesinde insanlar sipariş vermeye başlardı. Bu yıl öyle olmadı” dedi.

“Sipariş yok denecek kadar az”

Sevgililer gününe sayılı günler kala sipraişlerle ilgili konuşan Akgün, “Sevgililer gününe çok az zaman kaldı ama sipariş yok denecek kadar az. Ekonomik sebeplerden dolayı insanlar birbirlerine hediye alamaz oldu. Mesela bir gülün bize gelişi 40 lira bizde bunu 50 liraya satıyoruz. Büyük kentlerde tek gül 100-150 lira arası satılıyor. Diyarbakır’da bu kültür çok yok ama yine de fiyatlar fazla geliyor insanlara ki bir gülün 50 lira olması gerçekten pahalıdır. Dediğimim gibi bize gelişi 40 lira ve bizde 50 liraya satıyoruz. Bir demet gülün fiyatı ise 500 lira. Normalde bir gülü 70 liraya satmam lazım ama burada o kültür yok o yüzden daha uyguna satıyorum. Başka ürünlerde var tabi. Çikolata paketi gibi. Bugün beni iki çiçekçi arkadaşım aradı işlerin olmadığını söyledi. Bu sevgililer günü kötü geçecek gibi “ diye konuştu.

Muhabir: FATMA TEMEL