Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Silvan'da atık deposu olarak kullanılan eski kaya gazı kuyusunda meydana gelen patlamaya ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e yazılı önerge verdi.

KONU HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ 

Önergede patlamaya dair bilgi veren Kaya şunları söyledi: "23 Şubat 2024’te Silvan’da TPAO’nun yaptığı atık depolama çalışmasında gaz sıkışması sonrası yaşanan patlamada bir emekçi yaşamını yitirmiş, biri de yaralanmıştır. Türkiye’nin en büyük kaya gazı varlığı, Trakya ile birlikte Dicle Vadi havzasındaki Silvan ve Eğil ilçelerinde bulunduğu için meydana gelebilecek patlamalar çok büyük yangınlara-kırımlara yol açabilir. Kullanılan bu teknik yöntem yeraltı ve yüzey sularının zehirlenmesine neden olurken, bölge için tehlike daha da büyümektedir. Yer altına basılan bu atık suların yeraltı su akiferlerine karışmaması mümkün değildir. Canlıları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan bu madencilik ve enerji politikalardan vazgeçilmelidir. İktidar ve şirketlerin el ele vererek yarattığı tahribatlar bir an önce durdurulmalıdır."

ŞU SORULARI SORDU

Kaya, Bakan Bayraktar'ın yanıtlaması üzere şu soruları sordu:

1-Silvan’da bir işçinin yaşamını yitirmesine sebep olağan patlamanın kaynağı nedir?

2-Silvan’daki kuyu gibi eski kuyulara doldurulan atıklar nereden getirilmektedir?

3- Avrupa Birliği’nden en fazla atık ithal eden Türkiye’nin, eski petrol kuyularında depoladığı bu atıklar içerisinde ithal edilmiş nükleer veya kimyasal atık bulunmakta mıdır?

 4-Atık deposu olarak kullanılan kaç kuyu bulunmaktadır ve bu kuyular hangi bölgelerde yer almaktadır?"

Muhabir: Beritan KAYA