HABER - Beritan KAYA

Ekim 2023’ten bu yana uzmanların uyuz salgınına dair peş peşe açıklamalar yaptığını, basında uyuz salgınına ilişkin haberler yer aldığını söyleyen Aslan, artan uyuz vakalarıyla ilgili henüz sağlık bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Uzmanların yaptığı açıklamalarda pandemi sonrası uyuz salgınının Türkiye genelinde 30 kat hızla arttığı belirten Aslan, “Sağlık Bakanlığı 2023 Kasım ayında yaptığı açıklamada, uyuz vakalarının bir salgın boyutunda olmadığını ve 7 kat arttığını belirtmiştir. Fakat son zamanlarda özellikle Şırnak ve ilçelerinde vakalar hızla artmaktadır. Edindiğimiz bilgilere ve tarafımıza yapılan başvurulara göre, Şırnak merkez, Cizre ve Silopi ilçelerinde günlük 300 ila 500 arası vaka teşhis edilmektedir. Bu vakaların çoğunluğu ise öğrencilerden oluşmaktadır. Temasın en fazla olduğu okullarda bu vakaların artmasına paralel olarak Şırnak’taki uyuz vakasının görülme oranı Türkiye ortalamasının üzerinde seyretmesini de açıklamaktadır”  dedi.

Şırnak’ta uyuz hastalığının bir salgın boyutuna ulaştığını belirten Aslan, “Bu iddialar üzerine tarafımca Şırnak Halk Sağlığı Birimi yetkililerine ulaşılmaya çalışılmıştır. İletişim kurduğum Halk Sağlığı Birimi, konu hakkında tarafımı bilgilendirmemiş, sadece birim müdürü tarafından en kısa sürede tarafıma dönüş yapılacağı aktarılmıştır. Ancak konuya ilişkin tarafıma henüz bir dönüş yapılmamıştır” diye ifade etti.
Kentte uyuz hastalığında vahim bir artış olduğunu söyleyen Aslan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

"-Bakanlığınız son yıllarda yüksek oranlarda artan ve bir salgın boyutuna ulaşan uyuz vakalarına ilişkin hangi çalışmaları yapmıştır? Alınan önlemler nelerdir? 
-Uzmanlar tarafından açıklanan ve 30 kat artış hızı ile yayılan uyuz salgınına ilişkin özellikle okullar ve toplu kullanım alanlarına ilişkin önlemleriniz nelerdir? 
-Uyuz salgını tedavisi hakkında topluma yönelik gerekli bilgilendirmeler ve uyarılar yapılmakta mıdır?
-Şırnak Halk Sağlığının artan uyuz vakalarına ilişkin takibi ve programı nedir? 
-Cizre’de yıllara oranla sürekli artış gösteren ve sürekli bir salgına dönüşen uyuz vakalarına ilişkin Cizre özelinde bir araştırmanız var mıdır?
-Uyuz vakalarının ülkemizde salgın boyutuna ulaşması hakkında kaynak araştırması yapılmış mıdır? 
-Uyuz vakalarının tedavisinde kullanılan en etkili olan İvermektin ilacı neden halen SGK kapsamına alınmamaktadır? 
-Şırnak il genelinde son 6 ayda görülen uyuz vakaları sayısı kaçtır? 
-Şırnak il genelinde önceki yıllara göre uyuz vakaları artış oranı nedir?
-Bakanlık olarak Şırnak Halk Sağlığının uyuz vakalarına ilişkin yaptıkları çalışmaları hangi periyotlarla denetlemektesiniz?
-Sağlık kurumlarının ve çalışanlarının eksikliğinden kaynaklı sağlık hizmetine ulaşmakta zorlanan Şırnak halkı için uyuz vakalarına yönelik çalışmalarınız nelerdir? "

Editör: Beritan KAYA