ÖZEL HABER - Fatma TEMEL

Maraş merkezli depremden sonra Suriçi’ndeki Telgrafhane Sokağı’nda bulunan ağır hasarbinanın yıkımına karar verildi. Ağır hasarlı binanın altındaki 25 metrekarelik yer, Remzi Gör’ün geçimini sağladığı tek yer. Yıkımla ilgili kendisine herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını söyleyen Gör, “5 yıldan beri bu dükkândayım. Her türlü enstrüman imalatı ve tamiratı yaptım. Şimdi madem ki yıkılmaya karar verildi, mülkiyet hakkımın olması sebebiyle bana tebligatın gelmesi lazım. Komşularımdan duyuyorum. AFAD’a ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, belediyeye gittim. Beni oradan oraya yolladılar. Muhatap bulamıyorum. Bir vatandaş olarak bizi ciddiye alıp, bilgilendirmediler” dedi.

Sur Esnafının ‘Yıkım’ Isyanı2

“MAĞDURİYETİM GİDERİLSİN”

Dükkânının değerinde bir yer istediğini söyleyen Gör, şunları dile getirdi:
“AFAD, ‘sana dükkân vereceğiz’ dedi. Nerede verecekleri belli değilmiş. Beni borçlandıracaklarmış. Dağkapı semti sit alanıdır. En güzel yerinde 25 metrekarelik bir dükkânım var hem de tarihi bir yer. Buranın altı 650-670 yıllık bir geçmişe sahiptir. Vahap Ağa hamamıyla beraber yapılmıştır. Tarihi yapıları koruma yasası var ise binanın en dibine kadar yıkılması bir saçmalıktır. Binanın dibine dokunulması suçtur.

Bana karşı yapılan muamele suçtur. Hak sahibi olmama rağmen beni aydınlatmadılar. Muhatap görmedim, hakkımı, hukukumu çiğnediler. Benim burada bir payım var öyle hemen kestirip atmanız suçtur. Ben bunu kabul etmem. Benim talebim, dükkânımın değerinde Suriçi’nde bir dükkân verilmesi ya da dükkânımın değeri neyse bana para vermeleri. Yıkıma dair bir tebligat gelmedi. Madem bir sosyal devlet, ben kurumlara gittiğimde devlet memurlar benimle ilgilensin. Öyle emrivaki, vatandaşı rencide etmelerini kabul etmiyorum. Bu da bir suç duyurusudur.”

Editör: Fatma TEMEL