Zafer TÜZÜN / Özel Haber 

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi’ndeki Eski Hal Semti’nde bulunan Canlı Kümes Hayvan Pazarı’nda bulunan esnaflar yaşanan zam furyasından kötü etkilendi. Önceki yıllarda halkın büyük rağbet gösterdiği yerlerin başında gelen pazara, vatandaş uğramaz, esnaf da satış yapamaz oldu.

Canlı tavuk, horoz, güvercin ve hindi satışının yapıldığı pazar esnafı Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e yaptığı açıklamada, yaşanan ekonomik sorunlar kendilerini çok kötü vurduğunu dile getirdiler.

Hem ziraat üretimi olan hem köyde yetişen hayvanları satan esnafın çoğu, piyasada iş bulamadığı için kümes hayvan satıcılığına başladığını ifade ederken, kimisi de baba mesleğini sürdürüyor

 Esnaflar, “Rızkımızı kazanıp rahat rahat evlerimize gidiyorduk, yaşanan zamlardan sonra ise, pazara gelen müşterilerimiz azaldı ve geçinemiyoruz” dedi.

Esnaflar, “Geçen sene bir köy tavuğu 120 - 130 TL’ydi, şimdi ise 300 - 350 TL olmuş, kimse alamıyor. Aradaki fark çok açık, gariban artık vitaminsizlikten ölecek. Sadece bir karpuzun fiyatı bile 100-150 TL’dir” dedi.

12 MİLLETVEKİLİ VAR AMA ORTADA BİRİ BİLE YOK

Bugüne kadar böylesi bir zam furyasıyla karşılaşmadıklarını belirten esnaf, “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan beri kimse bu hayat pahalılığını görmemiş. Şimdi pazara müşteri geliyor, geziyor bakıyor pazarlık etmeye bile cesaret edemiyor artık. Her şeyin denetimi devlet elindedir. Bu gelen zamlara da artık bir fren yaptırmalıdır. Bu şehrin seçilmiş 12 milletvekili var, bunların bu şehrin insanlarına karşı sorumluluğu var, ama hiçbiri ortada yok. Bizler bunca yıldır buradayız, geldiğimiz günden bu yana ne şehrin seçilmişleri, nede kayyumlar gelip hal hatırımızı sormamışlar. Kimse bizim sorunlarımızla ilgilenmiyor. Bir gün olsun gelip sormadılar. Bizler de kendi yağımızda kavruluyoruz” diye konuştu.