Turizm krizi büyümeye devam ederken, Türkiye’nin gözde tatil beldelerinden Bodrum'da yaz ortasında beklenmeyen durum yaşandı. Temmuz ve ağustos aylarında istenen doluluk yakalanamayınca oteller yabancı turistlere yüzde 20'lere varan indirim yaptı. Normalde yüzde 100 doluluğa ulaşan oteller bu yıl yüzde 70'lerde kaldı.

AVRUPA’NIN EN PAHALI ÜLKESİ

TÜRSAB Başkan Başdanışmanı Hamit Kuk, temmuz ve ağustos aylarının konaklama sektöründe en yüksek fiyatların olduğunu hatırlattı. Kuk, “Oteller, fiyatları yüksek kaldığı için hem Avrupa pazarı hem Rus pazarına periyodik olarak indirim kampanyası başlattılar. Özellikle temmuz ayıyla ilgili son dakika satışlarında boş kalan odaları doldurmak için yüzde 10 ila 20 arasında indirim yapıldı. Şu an fiyatlar oldukça yüksek, geçen yıla göre yüzde 50 daha fazla arttı. Bu da hem Avrupalı hem de Rus müşteriyi oldukça zorluyor. Avrupa’da pahalı ülkeler arasına girdik” dedi.

Otellerin doluluk oranlarının bugünlerde yüzde 100 olması gerektiğini belirten Kuk, şöyle devam etti: “Doluluklar şu an yüzde 70-80 bandında. Yüzde 20’lik bir boşluk var. Sezonun en yoğun döneminde boşluk olması iyi bir sezon olmadığının göstergesidir. Geçen sene temmuz ve ağustos aylarında yüzde 100’lerdeydi.”

“EKONOMİK KRİZ YERLİ TURİSTİ KAÇIRDI”

Yapılan araştırmalara göre, Bodrum’da fiyat algısının kalmadığı görüldü. Ekonomik krizde olan müşteri kitlesi var ve doğal olarak yerli turisti kaçırıyor.  Bodrum’un müşteri potansiyeli son 5-6 senede çok değişmeye başladı. Bodrum genelinde, İngilizler, Almanlar, Hollandalılar, Belçikalılar artık Bodrum’a gelmez oldu. Biz artık görgüsüz turiste hizmet ediyoruz” yorumları yapılmaya devam ediliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ