Erzurum’da yaşayan Şeyh Said’in torunu Ruşen Fırat hakkında “Terör propagandası” yaptığı iddiasıyla mahkeme tarafından verilen “sosyal medyadan bir ay boyunca Türk bayrağı paylaşma” kararı kaldırıldı.

Hınıs ilçesinde yaşayan Şeyh Said'in torunlarından Ruşen Fırat sosyal medya hesaplarından HDP ve Kürdistan bayrağını paylaştığı için “örgüt propagandası” iddiası ile evinde gözaltına aldı.

Emniyetteki sorgunun ardından adliyeye çıkarılan Fırat, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklama talebiyle Hınıs Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, Fırat'ın “örgüt propagandası” içerdiği iddia edilen paylaşımlar yaptığı sosyal medya hesaplarından bir ay boyunca her gün Türk bayrağı paylaşmasına karar verdi. Fırat, bu kararın ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Karar sonrası Fırat bayrak görseli paylaşmaya başladı.

Diyarbakır Barosu yaptığı açıklamada, “Sosyal medya paylaşımları nedeniyle yürütülen bir soruşturma kapsamında sorgu hakimliğine sevk edilen kişi hakkında adli kontrol süresi içerisinde her gün Türk bayrağının sosyal medya hesaplarından paylaşmasına dair adli kontrol kararı, Baromuzca sunulan hukuki destek ve yapılan itiraz neticesinde kaldırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi