ÖZEL HABER - Faruk BALIKÇI

Kırmızı bültenle aranan suçluların saklandığı Türkiye, adeta bir gizlenme mekanına dönüşmüş durumda. İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu’dan boşalan koltuğa Ali Yerlikaya’nın oturmasıyla son 3 hafta içerisinde yapılan ‘Kafes’ operasyonlarında dünyanın değişik ülkelerinden kırmızı bültenle aranan 63 kişi yakalandı. 
Birkaç saat önce dünyanın birçok ülkesine seks işçisi sağladığı iddiasıyla Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan ‘Madame Claude’ lakaplı Nilufar Mirxanova, düğün hazırlığı yaptığı sırada Çanakkale’de yakalandı.

Son Üç Haftada Kirmizi Bültenle Aranan 63 Ki̇şi̇ Yakalandi2

EN BÜYÜK OPERASYON

En büyük operasyon ise 3 gün önce yapıldı. “Kafes 28” adı verilen operasyon ile 18 ülkede kırmızı bültenle aranan 56 kişi yakalandı. İstanbul, Antalya, Sakarya, Bolu, Çanakkale, Eskişehir, İzmir, Manisa, Muğla, Şanlıurfa ve Yalova’da eş zamanlı operasyon başlatıldı. ABD, Almanya, Azerbaycan, BAE, Belarus, Fas, Filistin, Hindistan, İsrail, İran, Katar, Kazakistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Suudi Arabistan, Türkmenistan ve Ürdün olmak üzere 18 ülke tarafından haklarında Interpol'ün kırmızı bülten ve difüzyon mesajı (acil yakalama mesajı) arama kaydı olan 56 şüphelinin yakalandığını açıkladı.
Operasyonda şüphelilerin suç örgütü üyeliği, uyuşturucu madde ticareti, kara para aklama, saldırı, kalpazanlık, soygun, dolandırıcılık, göçmen kaçakçılığı, adam öldürme, fuhuş, hırsızlık, kaçakçılık, rüşvet, yolsuzluk ve sahtecilik suçlarından arama kayıtları olduğu tespit edildi.


KAFES’E TAKILAN SUÇ MAKİNELERİ


Almanya’da suç örgütü lideri olarak aranan ve Interpol kaydı bulunan Eric Schroeder, İstanbul’da yapılan “Kafes-25” operasyonuyla yakalandı. Schroeder, “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama ve Uyuşturucu Ticareti Yapma'' suçlarından aranıyordu.

Son Üç Haftada Kirmizi Bültenle Aranan 63 Ki̇şi̇ Yakalandi3


“Kafes 21” operasyonunda ise 2'si kırmızı bültenle aranan 3 suç örgütü elebaşı yakalandı. İnterpol Kırmızı bültenle aranan uyuşturucu ticareti yapan Polonyalı Thomas Josef Konrad, Çin’de yasadışı örgüt faaliyetleri suçundan aranan Jinking Peng ile Uyuşturucudan Daniel Alexandewr Muller yakalandı. 
İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan ve Belçika’da ülke genelinde uyuşturucu dağıtımını organize eden İngiliz uyruklu Mohammed Zakir Mıah’ın İstanbul Büyükçekmece’de, kırmızı bültenle Vietnam’da ağır yaralama suçuyla aranan Çin uyruklu Chen Xuefeng’ın İstanbul Bağcılar’da, düzenlenen operasyonda yakalandıklarını açıkladı.
Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan uyuşturucu madde finansörü ve organize suç örgütü üyesi Muhuannad Aloqlah'ın İstanbul'da yakalandığını duyurdu.

Son Üç Haftada Kirmizi Bültenle Aranan 63 Ki̇şi̇ Yakalandi4


DEM PARTİ MECLİS’E TAŞIMIŞTI

Suç örgütü liderleri olmakla suçlanan kişilerin peş peşe Türkiye’de yakalanma konusu, DEM Parti tarafından TBMM gündemine taşınmıştı. DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması amacıyla verdiği soru önergesinde “Bu kişiler ne zamandan beri hangi statü ile (vatandaş, sığınmacı vb.) Türkiye’de bulunmaktadır” demişti.

Editör: Faruk BALIKÇI