YKS Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşan YKS , üniversite hayali kuran öğrencilerin geçmesi gereken önemli bir sınavdır. Bu sınav, öğrencilerin alan yeterliliklerini ölçer ve üniversiteye girişte belirleyici bir rol oynar. Peki, TYT ve AYT sınavı nedir, ne işe yarar? AYT ve TYT hakkında merak edilen tüm detaylar yazımızda.

YKS, üniversiteye adım atmak için geçilmesi gereken önemli bir sınavdır. Üniversiteye girişte büyük bir rol oynayan AYT, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci aşamasıdır. Öğrencilerin kendi alanlarındaki bilgilerini ölçen bu sınav, TYT sınavından bir gün sonra yapılır ve üniversiteye yerleştirme puanının büyük bir kısmını oluşturur. Peki, TYT ve AYT sınavı nedir, ne işe yarar? TYT-AYT. Bu sınavlar hakkında merak ettiğiniz sorulara bu yazımızda yer verdik.

YKS NEDİR?

Üniversiteye girişin anahtarı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), üç oturumdan oluşan bir maraton: Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT). Türkiye'de bir üniversiteye kayıt olmak için bu sınavlara girmeniz gerekmektedir. Yazımızda bu sınavları ayrı ayrı ele alacağız. Hazırsanız, detayları incelemeye başlayalım!

Tyt Ve Ayt Sınavı Nedir, Kimler Başvurabilir 3

TYT NEDİR?

TYT, ÖSYM tarafından hazırlanan ve daha çok okuduğunu anlama sorularını içeren bir sınavdır. İki yıllık üniversite bölümlerini tercih etmek isteyenler için bu sınav oldukça önemlidir. Aynı zamanda AYT sınavına %40 oranında etki eder. Bu nedenle, AYT ile yerleşebileceğiniz bölümlere girebilmek için de TYT'yi geçmeniz gerekmektedir. 

TYT SORU DAĞILIMI

TYT'de toplam 120 soru bulunmaktadır ve sınav süresi 135 dakikadır. Soru dağılımı ise şöyledir:
•    40 Temel Matematik
•    40 Temel Türkçe
•    7 Fizik
•    7 Kimya
•    6 Biyoloji
•    5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
•    5 Felsefe Grubu
•    5 Tarih
•    5 Coğrafya


AYT NEDİR?

AYT, tamamen bilginizi ölçecek sorulardan oluşan bir sınavdır. TYT puanıyla alan bölümler dışında kalan birçok bölüm için bu sınava girmeniz gerekmektedir. Tıp, hukuk, mühendislik, hemşirelik, iktisat gibi alanlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için AYT kritik öneme sahiptir.

AYT SORU DAĞILIMI

AYT, toplam 160 sorudan oluşur ve sınav süresi 180 dakikadır. Dört testten oluşan bu sınavın soru dağılımı şu şekildedir:
•    1. Test/Edebiyat – Sosyal Bilgiler: Türk Dili ve Edebiyatı (24), Tarih 1 (10), Coğrafya 1 (6) - Toplam 40 soru.
•    2. Test/Sosyal Bilgiler 2: Tarih 2 (11), Coğrafya 2 (11), Felsefe Grubu (12), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (6) - Toplam 40 soru.
•    3. Test/Matematik: Matematik (25), Geometri (15) - Toplam 40 soru.
•    4. Test/Fen Bilimleri: Fizik (14), Biyoloji (13), Kimya (13) - Toplam 40 soru.

YDT NEDİR?

Yabancı Dil Testi, İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca ve Arapça dillerinde yapılmaktadır. Bu sınavda toplam 80 soru bulunur ve sınav süresi 120 dakikadır. Her dil için ayrı bir kitapçık verilmekte olup, başvurunuzda belirttiğiniz yabancı dile ait soru kitapçığını alırsınız.

Tyt Ve Ayt Sınavı Nedir, Kimler Başvurabilir 2


YKS AYT SINAVI NE İŞE YARAR VE KİMLER GİREBİLİR?

YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'dır ve TYT bu sınavın ilk aşaması, AYT ise ikinci aşamasıdır. YKS sınavlarına lise ve dengi okullardan mezun olanlar girebilir. Aynı zamanda açık öğretim liselerinin son sınıfında okuyan öğrenciler de bu sınavlara girebilirler.

YKS'YE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfındaysanız, başvurunuzu kendi okulunuzda bulunan görevli öğretmenler aracılığıyla, ÖSYM tarafından belirlenmiş sınav merkezlerinden veya ÖSYM Sınav Koordinatörleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Özel bir YKS başvuru merkezi bulunmamaktadır ve başvurunuzu bizzat yapmanız gerekmektedir çünkü fotoğrafınız çekilecektir. Eğer ÖSYM Aday İşlemleri sitesinde fotoğrafınız varsa, başvurunuzu internet üzerinden bireysel olarak da yapabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra belirlenen ücreti bankaya yatırmanız başvurunuzun tamamlanması için gereklidir.

Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı