Mardin’de gazetecilerle bir araya gelen Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Basın Buluşması’nda, 2013 yılından bu yana yaptıkları yatırımlar ve çalışmalarla ilgili bilgi verdi.


Genel Müdür açıklama yaptı

Şirketin hizmet verdiği 6 ile ilişkin konuşan Arvas, "Özelleştirme öncesinde kayıp kaçak oranı yüzde 76'lardaydı. Geçen sene itibarıyla bunu yüzde 42'lere indirmeyi başardık. İnşallah önümüzdeki 5 yıllık süreçte kırsal alanda yapacağımız çalışmalarla bunu yüzde 30'ların altına getirmeyi hedefliyoruz." dedi. Dicle Elektrik'in, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak'ta 2,2 milyon aboneye hizmet verdiğini ifade eden Arvas, bir yandan en iyi hizmeti sunmanın çabası içerisinde olduklarını bir yandan da kayıp kaçak oranını düşürmeye çalıştıklarını söyledi.


‘Kayıp kaçak oranını yüzde 42’lere getirdik’

Arvas, "Özelleştirme öncesinde kayıp kaçak oranı yüzde 76'lardaydı. Geçen sene itibarıyla bunu yüzde 42'lere indirmeyi başardık. 10 yılda yüzde 42'lere getirmemize rağmen 21 dağıtım şirketi içerisinde hala kayıp kaçağı yüksek olan bir bölgeyiz. İnşallah önümüzdeki 5 yıllık süreçte kırsal alanda yapacağımız çalışmalarla bunu yüzde 30'ların altına getirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.


‘2 katını 4-5 bin abone tüketiyor’

Türkiye'nin tarım alanında önemli bir bölgesinde hizmet verdiklerine işaret eden Arvas, kaçak elektrik kullanımının büyük bölümünün tarım sulama faaliyetleri esnasında bu bölgede gerçekleştiğini bildirdi. Arvas, şöyle devam etti: “Bölgede tarım alanlarının yüzde 50'sinde sulu tarım yapılıyor. Bu sulu tarımın da yaklaşık yüzde 70'i elektrik enerjisi ile yapılıyor. Bu çok büyük bir enerji gerektiriyor. 22 milyar kilovatsaatlik enerji tüketimimizin yaklaşık 3'te 1'ini tarımsal sulama yapan vatandaşlarımız kullanıyor. Burada da yaklaşık 30 bine yakın abonemiz var. Kayıt dışı ile beraber 40 bine yakın trafo var.

Listede Diyarbakır Da Var2

Özellikle Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'daki çiftçilerimizin şu an itibarıyla ana para borcu 30 milyar lira seviyesine dayanmış durumda. Milyonlarca abonenin tükettiğinin 2 katını 4-5 bin abone tüketiyor. Durum böyle olunca bunların aşırı yüklenmelerinden dolayı çok büyük şebeke bazlı sıkıntılar yaşıyoruz. Geçen sene de muhtemelen bu sene de mecburen planlı ya da plansız kesinti yapmak zorunda kalıyoruz. Arızaların süreleri uzuyor. Bölge halkı, 4-5 bin abonenin mağduriyetini yaşıyor. Hatta özellikle temmuz ve ağustos aylarındaki aşırı tüketim Türkiye'yi etkiliyor" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ