Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması amacıyla soru önergesi veren Öcalan, 11 ili etkileyen depremde Şanlıurfa’da 179 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Ağır hasarlı binaların itirazlarla orta hasarlıya çevrilmesi nedeniyle aradan geçen 1 yıla rağmen hasarlı bina yıkımlarının tamamlanamadığını belirten Öcalan, “Ocak ayı içerisinde orta hasarlı bir bina çökerek enkaz altında kalan 2 vatandaşımızın hayatını kaybetti. 4’ünün durumu ağır olmak üzere 8 vatandaşımız yaralandı.

Depremde yıkılan tarihi evlerin onarımları tamamlanmadığı için bazı sokaklarda yıkıntılarla karşılaşılmaktadır. Bu durum turizmi olumsuz etkilemektedir. Deprem sonrası Urfa’nın afet dirençli kent haline gelmesi için çalışılması gerekirken bina yapım izinlerinde gereken hassasiyetin gösterilmediği, dere yatağında yer alan Alibaba Mahallesi’ne 13 katlı bina yapım izni verildiği, Esentepe Mahallesi’nde 24 katlı bina yapımına izin verilmiştir” dedi.  


BAKAN’A YÖNELTİLEN SORULAR


Öcalan, Özhaseki’nin yanıtlaması amacıyla verdiği soru önergesinde şunları sordu:

“*Urfa’nın afet dirençli kent haline gelmesi için bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışma yapmakta mıdır? Hangi çalışmalar yapılmaktadır?


*Urfa ilinde geçtiğimiz bir yılda hasarlı olduğu için yıkımı tamamlanan ve yıkılması planlanan bina sayısı kaçtır? İldeki hasarlı binaların yıkımı ne kadar sürede tamamlanacaktır? 


*Deprem sonrası kaçak yapılaşma ve usulsüz imar ve yapım izinleri konularında bakanlığınızca denetim yapılmakta mıdır? Hangi sıklıkla yapılmaktadır?


*Depremden etkilenen 11 ilimizden biri olan Urfa’da dere yatağında yer alan Alibaba mahallesine 13 katlı bina yapımına, Esentepe mahallesinde 24 katlı bina yapımına izin verilmesinin gerekçesi nedir?


*Hasarlı olduğu için yıkılmayı bekleyen binalarda ve orta hasarlı olduğu için güçlendirme veya onarım gerektiren binalarda ikamet eden vatandaşlarımızın olduğu doğru mudur? 


*Orta-ağır hasarlı binalarda yaşayan vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde vatandaşlarımıza geçici barınma alanları sağlanmış mıdır? Vatandaşlarımız neden ağır-orta hasarlı evlerde ikamet etmeyi sürdürmektedir?


*Urfa’da yapımı devam eden deprem konutlarından kaç tanesi hak sahiplerine teslim edilmiştir? Urfa’daki deprem konutlarının tamamının ne kadar sürede hak sahiplerine teslim edilmesi planlanmaktadır?”

Editör: Ali Çekdar KORKMA