Fatma TEMEL/ÖZEL

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde yer alan Sakarya Caddesi, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde kentte alışverişin kalbinin attığı bölge haline geldi. Her gelir grubundan vatandaşın bütçesine hitap eden giysi ve temel ihtiyaç ürünlerinin görücüye çıktığı caddede renkli görüntüler yaşanıyor.

Kentin ucuz pazarı olarak da bilinen Sakarya Caddesi’nde bu bayram öncesi fiyatlar cep yakıyor. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan esnaf ve vatandaşlar pahalılıktan şikayetçi.

Bayramlık almaya gelen vatandaşlar, “Çarşıyı gezip hiçbir şey alamadan eve dönüyoruz. Geçen yıla göre fiyatlar çok yüksek. Bu bayramı eski kıyafetlerimizle geçireceğiz” dedi.

Fiyatların yüksek olmasından şikayetçi olan Sakarya Caddesi’ndeki esnaflar ise, “Biz de pahalı alıyoruz. O yüzden pahalıya satmak zorunda kalıyoruz. Geçen yıl 50 liraya sattığımız bir çocuk ürünü şuan 100-150 lira, pantolonlar ve tişörtler 150-300 TL arası değişiyor. Zaten buraya gelen insanlar genelde yoksul kesim oluyor. Ve insanlar bu fiyatlar karşısında zorlanıyor. Geçen seneye 15 TL’ye sattığımız bir kilotlu çorabı bu sene 50 liradan veriyoruz. Ve bunlar çocuk kıyafetleri, yetişkinleri siz düşünün artık. Geçen seneki bayram alışverişi ile bu sene arasında çok fark var. Adetlerde düşüş var. Geçen yıl 5 bin parça ürün sattım, bu yıl 3 bin adet sattım. Bunun sebebi ise fiyatların yüksek olmasından kaynaklı. İnsanlar artan fiyatlardan ötürü bayramlık alamıyor” dedi.

Ucuzluk pazarı olmasına rağmen zamlardan dolayı satış yapamadıklarına dikkat çeken çarşı esnafları şunları belirtti:

“Bayram öncesi yeni ürünler zamlı geldi. Adam 5 kot pantolon alacağına bir kot pantolon almak zorunda kaldı. Fiyatlar yükseliyor, alım gücü düşüyor. Günden güne bunu daha yoğun bir şekilde görüyoruz. Asgari ücret 8 bin 500 lira, insanlar bu parayla ne yeteri kadar alışveriş yapabilir, ne de geçinebilir. Zaten çoğu asgari ücretli bile değil. Diyarbakır’ın en ucuz pazarlarından biri olmasına rağmen insanlar doğru düzgün bir şey alamıyor.”