Geçtiğimiz ay çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan sel felaketinin ardından Urfa ve Adıyaman'da şiddetli yağışlar bir kez daha etkili oldu. Urfa, Adıyaman, Bingöl, Malatya ve Elazığ'da aşırı yağışlar hayatı felce çevirdi.

Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde sabah saatlerinde başlayan yağmur, öğleden sonra yerini güneşe bıraktı. Akşama doğru hava güneşliyken yeniden yağmaya başlayan yağmur, gece saatlerinde şiddetini artırdı. Bazı kırsal bölgelerde yağmur suları taşkınlara neden oldu.

Elazığ

Elazığ'da akşam saatlerinde bir süre etkili olan dolu yerini sağanağa bıraktı.

Yoğun yağışın etkisiyle bazı cadde ve sokaklarla alt geçitlerde oluşan su birikintileri nedeniyle sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, kent genelinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini duyururken, ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, heyelan, kuvvetli rüzgar nedeniyle baca gazı zehirlenmeleri gibi risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunmasını istedi.

Kentte sağanağın aralıklarla cuma gününe kadar süreceği tahmin ediliyor.

Bingöl

Şehirde aralıklarla devam eden sağanak akşam saatlerinde etkisini artırdı. Yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Kısa süreli dolunun da etkili olduğu kentte, sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekti.

Malatya

Malatya'da dünden beri aralıksız yağan yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Özellikle çadırlarda kalan depremzedeler için de sıkıntıların olduğu sağanak sonrası bazı sokak ve caddelerde adeta göle döndü. Battalgazi ilçesine bağlı Salköprü Mahallesi Araposman Kavşağı mevkiinde aşırı yağmur sonrası drenaj kanalları yetersiz kalınca sokak sular altında kaldı. Araç sürücüleri caddeden geçerken zorluk yaşarken, birçok bölgede de benzer manzaralar yaşandı.

Adıyaman

Adıyaman'da önceki gün başlayan sağanak yağış yerini şiddetli dolu ve yağmur yağışına bıraktı. Aniden şiddetli bir şekilde başlayan dolu ve yağmur yağışı yaklaşık 15 dakika sürdü. Dakikalar içerisinde yıkıcı depremin meydana geldiği Adıyaman'ın kent merkezinde bir çok cadde ve sokak göle döndü. Çoğu vatandaş, göle dönen cadde ve sokaklarda karşıdan karşıya geçemezken bazı vatandaşlar ise suyun içerisinde yürümek zorunda kaldı.

İHA