ÖZEL HABER - Faruk BALIKÇI / Veli BALTACI

Eren, “Türkiye’de herkesin kendisini gördüğü, tanımladığı ve kendi anayasası olduğu konusunda şüphe duymayacağı bir anayasaya ihtiyacımız var” dedi.

“DÜZENLEME KAĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI"

Yeni Anayasa’yla ilgili olarak beklenti ve önerilerini gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, geçmişten beri Anayasal değişiklikleri sürecinde Baro’nun her zaman hazırlık yaptığını söyledi. Bu konuda siyasiler arasında başlayan ziyaret ve diyalogların önemli olduğunu ifade eden Eren, “Mevcut anayasada düzenlenen temel haklar ve özgürlükler alanında halen uygulamada ciddi sorunlar yaşanıyor.

Yeni̇ Anayasa Kucaklayici Olmali6

Yeni anayasanın sadece kâğıt üzerinde, ya da anayasa hükümleri olarak yer alması değildir. Uygulamada gerekliliğine inandığın inancın açığa çıkmasıdır. Önemli olan zihniyetin değişmesidir” dedi.


“HER KİMLİK KENDİNİ ANAYASADA GÖRMELİ”

Yeni anayasanın toplumsal uzlaşı belgesi olması gerektiğini söyleyen Nahit Eren, “Bu süreçte her rengin, her kimliğin kendini görmesi gerekir. Toplumsal sorunların çözümüne yönelik bir niyet ortaya konulması ve bir daha yaşanmaması için anayasal güvenceye bağlanması gerekir. Kürt toplumunun ana dil hakkı, kültürel hakların güvenceye alınması gibi birçok konu başlığında toplumdan gelen beklentiyi karşılaşması gerekir.

Yeni̇ Anayasa Kucaklayici Olmali4

Aksi durumda biz salt bir yeni anayasa yapalım diye yola çıkıyorsak yeni bir anayasa olma vasfı bence söz konusu olamaz. Herkesin kendisini gördüğü, tanımladığı ve kendi anayasası olduğu konusunda şüphe duymayacağı bir anayasaya ihtiyacımız var” dedi.

Muhabir: Faruk BALIKÇI / Veli BALTACI