BES-AR araştırmasına göre, ekim ayında açlık sınırı 17 bin 215 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 50 bin 750 TL’ye yükseldi. Büro Emekçiler Sendikası Araştırma Merkezi (BES -AR), ekim ayı gıda harcamaları araştırmasının sonucunu paylaştı.

Gıda ürünleri üzerinden yapılan hesaplamaya göre, dört kişilik bir memur ailesinin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı yani açlık sınırı 17 bin 215 lira oldu. Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise 50 bin 750 liraya ulaştı.

Raporda, 4 kişilik bir ailenin 4‘ü de asgari ücretle çalışsa dahi alınan toplam ücretin yoksulluk sınırının altında kaldığı vurgulandı. Araştırmaya göre, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti ise 23 bin 311 liraya yükseldi. BES-AR verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, kamuda bekar, çocuğu olmayan bir kamu emekçisinin gelir vergisi kesintileriyle birlikte 20 bin 580 lira ücret ile 23 bin 311 lira arasında yaşam maliyetinin altında aldığını belirtti.

Editör: Beritan KAYA