Miting öncesi alan, parti bayrakları ve "Dîsa jin, dîsa jiyan", "Ji bo jiyaneke bê şer û bê sînor" ve "Genç başladık genç başaracağız" sloganlarının yazılı olduğu pankartlarla süslendi. Kitle, mitinge 3 noktada kurulan kontrol noktalarından alınmaya başladı. Ofis ve Şehitlik semtleri tarafından partililer, taleplerinin yazılı olduğu pankart ve flamalarla alana akmaya başladı.

Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekilleri adaylarının olduğu kortej, HDP İl Örgütü binası önünden alana kadar yürüdü. Sivil toplum örgütü temsilcilerinin de aralarında olduğu yüzlerce kişi partililerin kortejine katıldı. Yürüyüş sırasında sık sık "Direne direne kazanacağız", "Jin, jiyan, azadi" ve "Yeşil Sol umuttur umut dimdik ayakta" sloganları yükseldi.

Yürüyüşte, "Ağacın altında buluşalım", "Biz güneşi gördük sıra ampulu söndürme vakti" ve "Ak saray düştü düşüyor" dövizleri açıldı. Coşkunun hakim olduğu yürüyüşlerde ayrıca anadilde eğitim talebi ve siyasi tutuklulara özgürlük talebi öne çıktı.

Gençler, kadınlar ve Amedspor taraftarları da kendi pankartlarıyla yürüyüşe katıldı. Kontrol noktalarında bulunan polisler, ebebeynleri yanlarında olmayan çocuklar ile şal-şepik gibi yöresel kıyafetler giyen yurttaşlara engel çıkarıldı. Ayrıca çakmak ve kalemlere de en konuldu.

Miting alanında coşku, binlerin alana akmasıyla her geçen dakika arttı. Alandan "Bi ciwanên rêxxistî re ber bi pêşeroja azad ve" pankartı açıldı. Alandaki genç sayısı dikkat çekerken, kadınlar birbirinden renkli fistanlarıyla renkli görüntüler ortaya çıkardı.

Miting, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılacak saygı duruşuyla başlayacak. Mitingde, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel, Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşıtî, ESP, KKP, DDKD temsilcileri ve milletvekillerinin konuşması bekleniyor.

(Haber Merkezi)