Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından alınan yurt dışı çıkış harcı, son zamanlarda gündemi meşgul eden konuların başında geliyor. Sosyal medya ve basında yer alan haberler, bu harcın 3 bin TL'ye yükseldiği yönünde iddialara neden oldu. Peki, yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı 3 bin TL mi oldu? İşte konuya dair merak edilenler…

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI ÜCRETİ NEDİR?

Yurt dışı çıkış harcı, Türkiye’den yurt dışına seyahat eden vatandaşlardan alınan bir vergi türüdür. Bu harç, pasaport kontrolü sırasında ödenir ve genellikle ülke ekonomisine katkı sağlar. Yurt dışı çıkış harcının tutarı, seyahat tarihindeki güncel tutar üzerinden ödenir.

Yurt Dışı Çıkış Harç Ücreti 3 Bin Tl Mi Oldu4

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI 3 BİN LİRA MI OLACAK?

Sunumda, mevcut durumda 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının, 3 bin TL'ye yükseltilmesi önerildi. Sunumda "önerilen düzenleme" ara başlığı altında "Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına alınan harç tutarının 3 bin TL olarak belirlenmesi, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılmasının sağlanması ve Cumhurbaşkanına verilen yetkinin buna göre düzenlemesi önerilmektedir" ifadeleri yer aldı.

Söz konusu sunumun eski bir tarihe dayandığı ortaya çıktı. Son taslağa göre, yurt dışı çıkış harcının bin 500 TL’ye çıkartılması, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılması öngörülüyor.  

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI

Son dönemde çıkan haberler üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bir açıklama yaptı. GİB'in resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, "Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir. Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez" ifadelerine yer verildi.

Yurt Dışı Çıkış Harç Ücreti 3 Bin Tl Mi Oldu3

2024 YILI YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI ÜCRETİ

2024 yılı itibarıyla yurt dışı çıkış harcı 150 TL olarak uygulanmaktadır. Bu tutar, Temmuz 2019 ile Şubat 2022 döneminde 50 TL iken, Mart 2022'de 150 TL'ye yükseltilmiştir. Şu an için yurt dışı çıkış harcının 3 bin TL'ye yükseldiğine dair herhangi bir resmi açıklama bulunmamaktadır.

GEÇERLİLİK SÜRESİ VE HARÇ ÖDEMELERİ

Yurt dışı çıkış harcı, tek seferlik bir ödemedir ve seyahat başına ödenir. Yani, her yurt dışı çıkışında bu harç yeniden ödenmelidir. Bu harcın geçerlilik süresi, yalnızca o anki çıkış için geçerlidir. Haber Merkezi

Kaynak: HABER MERKEZİ