FARUK BALIKÇI - ÖZEL

Ocak ayları soğuktur. Hele bir de ölümler çoğalınca buz keser ortalık. Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Ali Gaffar Okkan, Muammer Aksoy ve Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı’na çağrılıp da 23 yıldır haber alınamayan HADEP ilçe Başkanı Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz gibi…

Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz, 25 Ocak 2001 yılında Silopi Jandarma Komutanlığı’na girdi ve bir daha haber alınamadı. Bir gazeteci olarak Tanış ve Deniz'in başına neler geldiğini öğrenmek için Silopi’deydim. Tanıklara, belgelere dayanarak bir faili meçhulün hikâyesidir, hafızasıdır yazdıklarım.

SOKAĞA ÖZGÜRCE ÇIKILDIĞI GÜNLERDİ

2000’nin ilk yılları rahat bir nefes alındığı günlerdi. Geceleri bile özgürce sokağa çıkılıyordu. 25 Ocak 2001 tarihinde HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in esrarengiz biçimde ortadan kaybolması yeniden karamsarlığa ve endişeye itmişti.

GÖZALTINA ALINMADI DEDİLER

Serdar Tanış, 25 Ocak 2001 tarihinde yakını olan Eyüp Tanış ile birlikte bir telefon hattı başvurusu için Silopi PTT Müdürlüğü’ne gitti. Çıkışta, ilçenin en kalabalık caddesinde, fiat marka mavi renkli yeni sayılabilecek özel bir otoda bulunan üç sivil giyimli şahıs tarafından arabaya binmeye zorlandılar. Araca binmeyi redderek ancak resmi olarak İlçe Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı’na çağrılmaları durumunda gidebileceklerini söyleyip HADEP ilçe binasına girdiler. Aradan bir saat geçtikten sonra Serdar Tanış’ı cep telefonundan arayan yakınları ve partili arkadaşları, bağlantı sağlayamayınca endişelenmeye başladılar. Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdular. Ancak tatmin edici bir bilgi edinemediler. Aynı zamanda Serdar Tanış’ın akrabası olan avukat İdris Tanış, Savcılık ve İlçe Jandarma Komutanlığı ile yaptığı telefon görüşmesinden de bir sonuç alamadı. Jandarma Komutanlığı’ndan bir yetkili adı geçen şahısların İlçe Komutanlığı’na hiçbir şekilde gelmediklerini, gözaltına alınmadıklarını belirtti.

OYSA ŞOFÖR NİZAMİYE KAPISINA BIRAKMIŞTI

Bu gelişmeler üzerine Tanış ve Deniz’in yakınları “Gözaltında kaybolduklarından” endişe ederek, savcılığa suç duyurusunda bulundular. Onları nizamiye kapısına bırakan Ömer Sansur ile kapıda selamlaştıkları İsa Kanat ve Hamit Belge tanık gösterildi ve ifadeleri alındı. Başlatılan adli soruşturma boyunca Silopi Cumhuriyet Savcılığı ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, adı geçen şahısların gözaltına alınmadığı ve Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı’na girdiklerinin ilgili jandarma yetkililerince doğrulanmadığı, avukatlara ifade edildi.

ÖNCE ‘ALINMADILAR’, SONRA ‘NİZAMİYEDEN ÇIKTILAR’ DENDİ

Olayın kamuoyuna yansıması üzerine Şırnak Valiliği, bir hafta sonra yazılı açıklama yaparak, iddiaların doğru olmadığını, adı geçen şahısların 25 Ocak günü bir iş takibi için İlçe Jandarma Komutanlığı’na geldiklerini ve yarım saat içinde buradan çıktıklarını duyurdu. Bunun üzerine HADEP Genel Sekreteri avukat Mahmut Şakar ve beraberindeki Genel Merkez yöneticilerinde oluşan bir heyet, Silopi’ye gitmek istedi. Ancak, il sınırlarında girişleri engellendi. Cizre ilçesinden geri çevrildiler. Aynı uygulama gazetecilere yapıldı.

FOTOĞRAFIN ARKA YÜZÜ

Silopi’de ilçe örgütünü kurmak isteyen HADEP’li yetkililer, 10 Kasım 2000 tarihinde Silopi’de herhangi bir yetkiliyle temas kuramayınca ellerindeki dosya ile ayrılmak zorunda kaldılar. Başlarına bir durum gelebileceği kaygısıyla ilçe örgütünün başına getirilen Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’i de beraberlerinde Diyarbakır’a götürdüler.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’A ÖLÜM TEHDİDİNİ YAZDI

Silopi ilçe teşkilatının atama dosyası, Serdar Tanış’ın başvurusu üzerine Diyarbakır 2. Noter aracılığıyla Silopi Kaymakamlığı’na gönderildi. 2 Ocak tarihinde de Tanış’ın resmen ataması yapıldı. Aynı gün Tanış’ın babası Şuayip Tanış, ikamet ettiği Cizre’den Silopi’ye giderken jandarma tarafından yolda durdurularak Şırnak İl Jandarma Alay Komutanlığı’na götürüldü. Alay Komutanı Levent Ersöz, Şuayip Tanış’tan oğlunun 4 Ocak günü Alay Komutanlığı’na gelerek kendisiyle görüşmesini istedi. Şırnak Alay Komutanlığı’nı telefonla arayan Tanış ise Levent Ersöz’e işlerinin yoğunluğu nedeniyle gelemeyeceğini bildirdi. Ersöz, karakola hemen gelmemesi halinde bir daha Şırnak’a girmemesini istedi. Tanış, 8 Ocak tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık’a yazdığı dilekçeleri HADEP Diyarbakır İl Örgütü’ne bıraktı. Bu dilekçelerinde Silopi’de HADEP’in teşkilatlanma çalışmaları sırasında kendisi ve ailesinin maruz kaldığı baskıları ve Şırnak Alay Komutanı Levent Ersöz’ün yaptığı ölüm tehditlerini anlatıyordu.

Tanış ve Deniz, tam 76 gün sonra ilçeye dönebildi ve 9 Ocak 2001 tarihinde HADEP İlçe Örgütü’nü kurdu. Ancak, ilçe başkanlığı Tanış’a sadece 16 gün kısmet olabildi…

Yarın…Tanış ve Deniz olayında çelişkili ifadeler

Editör: Faruk BALIKÇI