ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

Maraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerden Diyarbakır’da olmak üzere 11 il etkilendi. Diyarbakır’da toplamda 6 bina yıkılırken, 411 kişi hayatını kaybetti. Deprem bölgelerinde resmi verilere göre 53 bin kişi hayatını kaybetti. Depremin birinci yılında Diyarbakırlı vatandaşlar, deprem anında yaşadıklarını anlattı. 


“İNSANLAR HALA ÇADIRLARDA YAŞIYOR”

Büyük felaketin ardından mikrofonumuzu uzattığımız Diyarbakırlı İbrahim isimli vatandaş, depremin birinci yılı ile ilgili şunları söyledi: “Kötü bir felaketti. Çok insan öldü. Şimdiye kadar kimse ciddi bir şekilde üzerinde durmadı. Gerek konut yapımı, evsiz kalan insanlara sahip çıkma noktasında yapılan şeyler nadirdir. İyileştirmeler yarım kaldı.”

Acımız Çok Taze, Bir Yıl Değil Dün Gibi5


Birçok insanın hala çadırlarda yaşadığını söyleyen Süleyman isimli vatandaş, “Depremde Soma’daydım, yaşamadım depremi. Allah depremzedelerin yardımcısı olsun. Çok zor durumdadırlar. Hala insanlar çadırlarda, konteynırlar da kalıyor. Bu hükümet böyle oldukça bizim halimizde böyle olur” diye konuştu.


Diyarbakır’daki depremzedelerin mağdur olduğunu söyleyen bir vatandaş, “Depremi yaşadık herhangi bir destek verilmedi. Hisami Apartmanı Cezaevi Üst Köşe’de yıkıldı. Amcam pencereden atlayarak hayatta kaldı. Şuan herhangi bir destek verilmedi. Ne çadırda ne konteynırda kalıyor. Çalışmıyorlar bizim verdiğimiz destekle geçiniyorlar” dedi. 

Acımız Çok Taze, Bir Yıl Değil Dün Gibi4


“SARILMAYAN YARALAR TABİ Kİ DE ÜZÜYOR”

Deprem anlarını yaşamadığını söyleyen vatandaş, “Depremde dışardaydım çalışıyordum. Tabi ki o yaraları sarmak kolay olmuyor. O günleri hatırladıkça ister istemez insan o günlere gidiyor. İnsanların çektiği acı ve sarılmayan yaralar tabi ki de üzüyor” dedi. 

Acımız Çok Taze, Bir Yıl Değil Dün Gibi2


“BÜYÜK BİR FELAKETTİ”

Depremin acılarının hala sürdüğünü söyleyen Rıyasettin isimli vatandaş ise şunları söyledi: “Depremde buradaydım. Büyük bir felaketti insanlar büyük bir acı çekti. Diyarbakır diğer illere oranla daha az zarar gördü. Fakat yine de büyük bir felaketti. Yıldönümü olarak depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı diliyoruz.

Umarım tekrar böyle bir felaket yaşanmaz. Zamanında müdahale edilmediğini düşünüyorum. İnsanlar hala konteynırlarda yaşıyor. Çoğu belki çadır bulamıyor. Yeterince ilgilenilmediğini düşünüyorum. Her ne kadar da konut yapıyoruz dedilerse de hala depremzedeler için bir şey yapılmadı. Zaten çoğu yükü depremzedelerin üstüne attılar.”

Acımız Çok Taze, Bir Yıl Değil Dün Gibi3


“ACIMIZ TAZE”

Depremin maddi manevi büyük zararlar verdiğini söyleyen Türkan Yüksek isimli vatandaş, “Türkiye’nin bence on yılı gitti hem maddi hem manevi yönden. Bütün insanların duyması gereken büyük bir acıydı. Diyarbakır’da büyük bir hasar oluşmadı diğer illere göre. Daha da yıkımlar devam ediyor. Diğer iller hepsi yerle bir oldu. Çok acı bir durum. İnsanlar vicdanlı merhametli olsun. İnsan ilişkilerine daha önem verip değer vermeliyiz” dedi. 


Son olarak, Haşim Uslu isimli vatandaş ise, “Dün gibi yaşıyoruz acımız tazedir. Allah bir daha o günleri yaşatmasın bize. Daha tedbirli önlemler almamız şar bu konuda. Yetkililer lütfen demirden çimentodan çalmasın. Depremin büyük yıkım yaşattığı bölgelerde insanlar hala çadırlarda yaşıyor. İnsanlar göçebe muhacir olmuşlar devletimizin onlara yardımcı olmasını istiyoruz. Bu karda kışta kendi evlerimizde duramıyoruz, insanlar ne yapıyor bilmiyoruz. Allah yardımcıları olsun” dedi.

Muhabir: Fatma TEMEL / Veli BALTACI