HABER - Güneş OCAĞA
Türkiye’de aylardır giderek daha büyük problem haline gelen orantısız kira artışları, kamu binalarında hizmet veremeyen Aile Sağlığı Merkezlerini de kapanma noktasına getirdi.

CHP Osmaniye Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Asu Kaya, Meclis'te yaptığı konuşmada bu duruma dikkat çekerek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya seslendi. Kaya, Sağlık Bakanlığı’nın Aile Sağlığı Merkezlerinin sorunlarını çözemediğini dile getirerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şöyle seslendi:

“SAYIN BAKAN HABERİNİZ VAR MI?”

“Senelerdir kamu binası tahsis edemediğiniz için apartman girişlerinde, bodrum katlarında hizmet vermek zorunda kalan aile sağlığı merkezleri hekimleri, önü alınamayan kira artışları sonucu büyük bir çıkmaza girdi. Aile sağlığı merkezlerinin kiracı olduğu mülklerin sahipleri astronomik kira talep ediyorlar, doktorları kapı önüne koymakla tehdit ediyorlar.

İktidarın yüzde 25 dediği oranda zamlar değil yüzde 300'ler, yüzde 500'ler isteniyor; haberiniz var mı? Daha bugün Osmaniye'de bir aile sağlığı merkezi mülk sahibi yıllık 54 bin olan kira bedelini 300 bin TL'ye çıkarmak istiyor ve doktorlarla davalık oldular."

KAPANMA NOKTASINA GELDİLER

Kaya, aile sağlığı merkezlerinin cari gider ödeneklerinin yıllar içinde enflasyon karşısında değer kaybettiğini hatırlatarak, “Ülkemizde enflasyonun geldiği durum ortadadır. Zaten giderlerini karşılama noktasında ciddi sıkıntı yaşayan ASM’ler, bir de kira artışlarını karşılayamadıkları için kapanma noktasına gelmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın için bu konuya dair attığı somut adım olmadığı gibi Sağlık Bakanı ASM’lerin sorunlarını çözemediklerini açıklamalarında ifade etmektedir" dedi. Kaya son olarak, Sağlık Bakanı Koca’ya, “Aile Sağlığı Merkezlerine ya bir bina bulun, ya bir bina satın alın” çağrısı yaptı.

Editör: Güneş OCAĞA