AK Parti'nin kurucularından olan Diyarbakır eski Milletvekili M. İhsan Arslan, bugün İçişleri Bakanlığı tarafından Hakkari Valisi Ali Çelik’in Hakkari Belediyesi'ne kayyım olarak atamasını doğru bulmadığını söyledi.

“dokuz8HABER’e konuşan eski AK Partili Arslan, kayyum atanmasının demokratik bulmadğını, yapılanları halkın iradesine saygısızlık olarak değerlendirdi. 

İhsan şunları söyledi:

“Şimdi soruşturma açıldı daha bir mahkûmiyet yok. Mahkûmiyet olmadan kayyum atanması doğru değil. Belediye başkanının suçlu olduğu daha sabit değil. Soruşturma var o soruşturmada tutukluluk hali olabilir oda mahkûmiyet değil. Yani mahkumiyet kesinleşmeden halkın seçtiği birinin suçluymuş gibi ona suçlu muamelesi yapıp görevden alınması halkın oylarına saygısızlık olarak görüyorum. Doğru bulmuyorum, demokratik bulmuyorum. Bir suçu varsa tabi ki cezasını çeker, soruşturma da geçirir, görevden de alınır. Ama hukuka uygun olmalı bu. Benim tezim bu, hukuka uygun olmalı. Kayyıma karşı olduğumu çalışmalarımda, röportajlarımda ve kitaplarımda yazmışım.”

NE OLMUŞTU?

31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı Hakkari Belediyesi’ne dün gece polisler tarafından baskın yapıldı. Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış ise Van’da gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Hakkari Valisi Ali Çelik’in belediyeye kayyum olarak atandığı duyuruldu.

Kaynak: “dokuz8HABER