Haber- Faruk Balıkçı

Amedspor’un Soma galibiyetinden sonra özel uçakla Diyarbakır’a dönen Amedspor kafilesinde bulunan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Amedspor Başkanı Aziz Elaldı, Amedspor eski Başkanı Metin Kılavuz, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, 10 bin fit yükseklikten açıklama yaptılar.

TANRIKULU: İYİ Kİ VARSINIZ

Sezgin Tanrıkulu, sporcular, teknik direktör ve başkan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Amedspor sadece bir kimliğin, bir kültürün ve bir kentin değil, bütün dünyanın takımıdır. Diyarbakır ve dünyada bizi izleyenler var. Herkese selam ve selamlarımı iletiyorum. Bir teşekkürüm de bize ev sahipliği yapan bütün dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Sporcularımız iyi ki varsınız” dedi.

ELALDI: HALKIMIZA ARMAĞAN OLSUN

Amedspor Başkanı Aziz Elaldı da mutlu bir an yaşadıklarını ifade ederek, “Bir sene boyunca çok büyük bir emek verdik. Öncelikle bu emeği veren bütün arkadaşlarımıza, uçakta bulunan bütün dostlarımıza, iş insanlarımıza ve başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu şampiyonluk hepimizin. Yönetimdeki cefakar arkadaşlarımızın gözlerinden öpüyorum. Daha sonra sporcu, teknik heyetimiz, bizi her zaman yalnız bırakmayan taraftar gruplarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu şampiyonluğu bütün halkımıza armağan ediyorum. Geçen hafta üzdüğümüz taraftarlarımıza armağan ediyoruz” dedi.

KAYA: BU HALK ZAFER KUTLAMAYI ÖZLEMİŞ

Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya da düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Çok güzel bir söz var. Başarı tesadüf değildir. Her başarının arkasında çok önemli hikayeler vardır. Yakaladığımız bu şampiyonluğun arkasında da çok iyi hikayeler ve çalışmalar vardır. Bu sadece ne bir kesimin ne futbolcuların ne taraftarların ne yönetimin ne de bizim, kentin ortak başarısıdır. Büyük bir emek var arkasında. Takıma, taraftara, yönetim ve başkanına, basına, sivil topluma teşekkür ediyoruz. Bu kent, bu halk, zafer kutlamayı özlemiş. Yılda bir kez Newroz bayramını kutluyordu. Amedspor ile birlikte bir üst ligde her hafta zaferler kutlayacağız inşallah. Biz hazırız. 1.Lig’de inşallah bir yıldan fazla kalmayız Süper Lig’e çıkarız. Amedspor, dünya takımı olma özelliğini bir şekilde ispatlar. Bu uçaktakiler herkes Soma’da takıma sahip çıktı. Diyarbakır’a mutlu dönüyoruz.”

EREN: AMED TARİH BOYUNCA HİKAYELER YAZDI

Baro Başkanı Nahit Eren de “Bizlere bu mutluluğu yaşatan başkana, futbolculara, bütün sivil toplum örgütü temsilcilerine teşekkür ederim. Amed tarih boyunca hikayeler yazdı. Bugün de bir hikaye yazıldı. Bu kentte mutluluğa hasret bir halk vardı. Bu kentin heyecana, mutlu olmaya ihtiyacı vardır. Bugün bu takım o heyecanı ve mutluluğu yaşattı. Hepsine teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. İyi ki Amedspor var. İyi ki Diyarbakır’da gönlü zengin insanlar var” diye konuştu.

KILAVUZ: ŞİLBE’DEKİ HİKAYE LİMANA DÖNÜŞTÜ

Amedspor eski Başkanı Metin Kılavuz da duygularını şöyle ifade etti:

 “2007’de Şilbe’de doğan Amedspor bugün bir üst hedefiyle çok büyük başarılara koşuyor. Başarılar hiç bir zaman tekil değildir. Birçok etmenin bir araya gelmesi gerekiyor. Özellikle son sekiz yıllık süreçte Diyarbakır’da başta sivil toplum örgütleri olmak üzere bileşenlerle birlikte Amedspor, Dünya’da ve Türkiye’de ilklere imza atmıştır. Şilbe’de başlayan hikâye bugün itibarıyla bir limana dönüşmüştür. Nerede bir oralı varsa Amedspor oradadır. Her bıji Amedspor.”

Muhabir: FARUK BALIKÇI