Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde yer alan Zerzevan Kalesi tarih boyunca sayısız sırra ve gizeme ev sahipliği yapmış. Ancak son yıllarda dünyanın dört bir yanından gelen önemli ziyaretçilerle birlikte bu kale daha da büyük bir ilgi haline geldi.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, büyük elçiler ve ünlü belgeselciler Zerzevan Kalesi’nin altındaki gizli Mithras Tapınağı'nı görmek için akın ediyorlar. Ancak en dikkat çekici ziyaretlerden bir tanesi de İlluminati ve derin dünya devletinin temsilcileri olan Rothschild Ailesi'nin üçüncü kuşak ailesinin üyeleri.

ZERZEVAN KALESİ TÜRKİYE'NİN İKİNCİ GÖBEKLİTEPESİ GİBİ

Özel jetleriyle Diyarbakır'a inen bu güç simgeleri dünyanın dikkatini buraya çekiyor. Mithras Tapınağı'nın keşfi ezoterik dünyanın gözlerini Anadolu'ya çevirmesine neden olmuş durumda. Peki bu tapınak neden bu kadar önemli?

Mithras tapınak şövalyeleri gibi tarikat ve gizli örgütlerin atası olarak kabul ediliyor. Diyarbakır'daki Mithras Tapınağı bu gizemin çözülmesinde anahtar bir rol oynuyor. Tapınağın varlığı İlluminati'nin büyük sırlarının Anadolu'da mı saklanıyor sorusunu gündeme getirdi.

UNECO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı Türkiye'nin ikinci Göbeklitepesi olarak anılıyor. Tarihi belgeler 1800 yıl önce inşa edilen bu kale ve tapınağın yerinin rastgele seçilmesinin göstermekte.

Abd Di̇yarbakir1

MİTHRAS TARİKATININ İLGİ ALANLARI NELERDİ?

Mithrasçılar aynı zamanda astronomi ve uzay bilimi ile ilgileniyordular. Duvarlarda Mithras'ın yedi aşamasının simgeleri bulunuyor ve her biri bir gezegeni temsil ediyor.

Mithras Roma'anın gizli dini olarak kabul edilmiş ve tapınakları en batıda Londıra'da, en doğuda ise Diyarbakır'da bulundu. Ancak Diyarbakır'daki tapınak Mithras'ın gizeminin çözülmesine dair çok daha derin bilgiler barındırıyor. Bu yüzden de İlluminati ve derin devlet temsilcileri için Diyarbakır ayrı bir öneme sahip.

DİYARBAKIR'DA 2021 YILINDA BÜYÜK BİR KEŞİF YAPILDI

Tüm bunlar konuşulurken Zerzevan Kalesi’nde yürütülen 2021 kazı sezonunda, oldukça sıradışı bir keşif yapıldı. Kalede ABD’nin ilk kurulduğu zamana ya da kuruluşun hemen öncesine ait bir rozet bulundu. Kalenin doğu surlarının derinliklerinde bulunan rozetin yüzeyinde Latince “E Pluribus Unum” yazan bulunuyor. Bu yazı ABD'nin ilk resmi sloganı. Ve çokluktan birliğe anlamına geliyor.

ABD'NİN 13 KOLİNİSİNİ TEMSİL EDİYOR

Bu slogan ABD'yi oluşturan 13 kolinin birimini temsil etmekte. Amerikan dolarının üzerinde de görünen bu görselde kartalın sağ pençesinde zeytin dalı, solunda ise 13 oktan oluşan sıkıca çekilmiş bir demet bulunuyor.

Kartalın göğsünde bulunan kalkan eyaletleri temsil ederken, federal hükümet arasındaki birliğe de işaret ediyor. Zerzevan Kalesi kazı başkanı bulunan bakır çinko alışımlı bu rozetin oldukça ilginç ve çekici olduğunu belirtmişti.

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de ya da yurtdışında bir arkeolojik kazıda bu tip bir buluntuya rastlanılmamış, benzer örnekler sadece ABD ve İngiltere'de karşımıza çıkıyor. Rozet üzerinde yapılan detaylı incelemeler sonucunda rozetin yaklaşık 250-300 yıl toprak altında kalmış olduğu anlaşıldı.

ABD'nin 1776 yılında kurulduğu, motifin 1782 yılında tasarlandığı, en erken örneklerinin ise 1850'li yıllarda görüldüğü göz önünde bulundurulduğunda rozetin Zerzevan Kalesi'nde toprak altında kaldığı sürenin ABD'nin ilk kuruluş dönemine hatta öncesine denk gelmesi oldukça şaşırtıcı görünüyor.

Bu çerçevede derin dünya temsilcilerinin Diyarbakır'a akın ediyor olması özellikle araştırılması gereken bir durum olarak ele alınıyor.

Muhabir: Güneş OCAĞA