Fatma Temel – Veli Baltacı – Özel

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden bu yana Diyarbakır ve Türkiye genelindeki fahiş ev kiralarından vatandaşlar şikâyetçi. Güneydoğu Ekspres Gazetesi olarak Diyarbakır halkına ev kiralarını sorduk. Vatandaşlar hükümetin kira fiyatlarındaki bu artışa müdahale etmesi gerektiğini söyledi.  

‘KİRA ARTIŞLARI ASGARİ ÜCRETİ GEÇTİ’
Fiyatların depremden sonra arttığını belirten bir vatandaş, “Kira fiyatları çok pahalı. Ben 5 bin lira ödüyorum. Depremden sonra fiyatlar yükseldi. Seçimden sonra fiyatlar iyice arttı. Milyonları olup vicdanı olmayan insanlar var. İnsanlar aç gözlülük yapıyor. Biz sustukça bu böyle devam edecek” diye konuştu. 
26 yaşındaki Mücahit Yıldız adlı vatandaş ise, “Yaklaşık 5 yıldır burada yaşıyorum. Kira fiyatları almış başını gidiyor. Ekonomi zaten Allah’a emanet. Her şey ateş pahası. Ülkenin hali yaman. 26 yaşındayım ama gelecek göremiyorum” dedi. 
barınamıyoruz
Kira fiyatlarının asgari ücreti geçtiğini belirten Uğur Kaya da, “Ben kiracı değilim ama kira fiyatları çok yüksek. 9 bin ile 12 bin lira arasında kira fiyatları değişiyor. Asgari ücretle kira fiyatları aynı düzeye gelmiş. İnsanlar kira verdiklerinde ne yiyip ne içecek? Bu kira sorununu devletin çözmesi lazım” dedi. 

‘HÜKÜMET ARTIŞLARA EL ATSIN’
Yüksek kira fiyatları yüzünden ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan kavgaları anımsatan Sedat isimli yurttaş ise, şunları söyledi: 
“Diyarbakır dışında Türkiye genelinde tarihinin en yüksek kiracı ev sahibi kavgaları yaşanıyor. Hatta cinayetler bile yaşanıyor. Bu bir ucubeliktir. İnsanların temel haklarından biri barınmadır. En kötü evlerin bile kiraları çok uçuk. Bunun sebebi en çok yönetim ile ilgili. Alınan ekonomik kararlardan dolayıdır. Bu kararlar toplumun refahı için alınmadığından kaynaklı bu sıkıntılar yaşanıyor.”

Ali Özdemir adlı vatandaş, “Ev fiyatları çok yüksek. Millet artık bu yükü kaldıramıyor. İnsanlar mağdur. Kimse hayatından memnun değil. Kimse bunu durdurmuyor. Başımızdakilerde suç var. Her şey onların elinde” derken bir başka yurttaş ise “İktidar bunun önlemini almalı ve ekonomiyi düzeltmelidir. İnsanlarda merhamet kalmamış. İnsanlar fırsatçıdır. Din iman olmazsa her şey olur. Bu saatten sonra hiç bir şeyin önüne geçilemez. Devlet istediğini yapıyor. Halk istediğini yapıyor” diye konuştu.