DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TBMM’de haftalık değerlendirme toplantısı düzenledi. Babacan, 50+1 tartışmalarıyla ilgili konuştu. "Bizim ülkemizde parti genel başkanları jübile yapmasını, zamanı gelince kenara çekilmesini bir türlü bilmiyorlar, öğrenemiyorlar" dedi.

Siirt'teki maden ocağında meydana gelen göçükte yaşamını yitiren işçilere Allah'tan rahmet dileyen Babacan, "Bu kaza, tüm yönleriyle soruşturulmalı ve ihmali, eksiği, kusuru olanlar da mutlaka yargı önünde hesap vermeli" dedi.

Bu yıl Dünya Çocuk Hakları Günü’nün Gazze’de yüz binlerce çocuğun gözyaşları arasında anıldığını söyleyen Babacan, "Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu vahşetle çocuklar, bebekler can çekişirken pek çok ülke İsrail hükümetine destek verdi, veriyor ya da sessiz kalarak bu zulme ortak oluyor. Bu vahşete destek veren tüm ülkeleri, bu ülkelerin yöneticilerini bir kez daha şiddetle kınıyorum" dedi.

"Çocuk haklarından bahsedince biraz da ülkemize bakmak istiyorum" diyen Babacan, Türkiye'de milyonlarca ailenin, mutlak yoksulluk sınırının altında bir gelirle yaşamaya çalıştığını söyledi. Babacan, "Ekonomik krizin, yoksulluğun en sert vurduğu, ülkemizdeki çocuklar" diye konuştu.

İHD'nin raporundan çocuk hakları ihlallerine yönelik verileri aktaran Babacan, "Bu sayıları peş peşe sıralayınca sanki basit gibi geliyor. Ama verdiğim bu sayıların her biri bir can, her biri bir çocuk. Durum gerçekten vahim" dedi.

Editör: Beritan KAYA