Diyarbakır Barosu, Başkan Av. Nahit Eren’e yönelik ‘ölüm’ içerikli tehditlere dair 82 sivil toplum, emek ve meslek örgütünü bünyesinde barındıran Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu destek açıklamasında bulundu. Tahir Elçi Konferans Salonu’nun önünde yapılan açıklamaya siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Son günlerde Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Nahit Eren, çeşitli sosyal medya hesapları üzerinden tehdit ediliyor. Ölüm tehditlerine dönüşen bu tacizlere ilişkin Türkiye Barolar Birliği ile 81 Baro ortak bir açıklama yaptı ve yaşanan durumun kabul edilemez olduğu belirtilmişti. Bugün ise 19 Aralık’ta kuruluşunu ilan eden Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu Eren’e destek vermek için bileşenleriyle birlikte Tahir Elçi Konferans Salonu’nun önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Ortak açıklamayı okuyan DOGÜNKAD Yönetim Kurulu Başkanı Rojda Yılmaz, “Bu tehditler karşısındaki suskunluğun ve yargının cezasızlık pratiğinin de birilerini cesaretlendirdiğini çok iyi bilmekteyiz. 28 Kasım 2015 tarihinde 4 Ayaklı Minare önünde katledilen Baro Başkanımız Av. Tahir ELÇİ’nin yarası daha kapanmamışken,  Nahit EREN ve aile bireylerine yönelik bu tehditlere tabi ki de sessiz kalmayacağız” dedi.

Yılmaz’ın okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Toplum olarak modern, çağdaş ve hukuk devletlerinde olması gereken demokrasi şölenini arzuluyorken maalesef geçmişte sıkça denenmiş olası gerginlik ve provakatif girişimlerin işaretlerine bugünlerde de tanıklık ediyoruz.

Kentimizin önemli dinamiği ve sivil gücü olmasının yanında insan hakları, adalet ve hukuk mücadelesiyle ulusal ve uluslararası hukuk camiasında da saygın bir yere sahip Diyarbakır Barosunun değerli başkanı ile aile bireyleri; kişisel verileri ve fotoğrafları paylaşılmak suretiyle sosyal medyada tehdit edilmiş ve belirli çevrelere hedef gösterilmiştir.

Böylesi önemli bir süreçte söz konusu tehditlerin yapıldığı hesaplarda, 1990’lı yılların karanlığına sebep paramiliter yapılar ile bu yapıları kuran kişilerin isim ve sembollerinin kullanılarak kentimize vermek istenin mesajın farkındayız. Ancak şunu bilmelidirler ki Diyarbakır Kentinin provakasyon ve gerilimlere zemin olarak kullanılmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

5 Haziran 2015 tarihinde İstasyon Meydanında gerçekleşen bombalı saldırı hala bu kentin hafızalarında tazeliğini koruyorken, 28 Kasım 2015 tarihinde 4 Ayaklı Minare önünde katledilen Baro Başkanımız Av. Tahir ELÇİ’nin yarası daha kapanmamışken,  Nahit EREN ve aile bireylerine yönelik bu tehditlere tabi ki de sessiz kalmayacağız.

Herkesin bildiği üzere, sosyal medya platformlarında yapılan en küçük eleştiriye bile tahammül edemeyen ve bu kişilerin tespiti için teknolojinin tüm imkanlarını kullandırtanların, bu tehditler karşısında suskun kalmasını kabul etmiyor ve sorumluluklarını yerine getirirken aynı özeni göstermeye davet ediyoruz.

Bu tehditler karşısındaki suskunluğun ve yargının cezasızlık pratiğinin de birilerini cesaretlendirdiğini çok iyi bilmekteyiz. Kaynağı ve adresleri belli olan bu kişilerin Diyarbakır kenti ve halkı üzerinden, ülkeyi ve tüm toplumu dizayn etme amacı taşıdığı endişesi içindeyiz. Kent Koruma ve Dayanışma Platformu bileşenlerinden olan Baromuzun Başkanı ve ailesine yönelik tehditleri kınıyor; tüm kentin Baromuzun yanında olduğunun bilinmesini istiyoruz.

Bu suçun faillerinin tespiti ve yaşanacak tüm provakatif girişimlere karşı gereken tedbir ve önlemlerin alınmasının, başta yargı makamları olmak üzere kamu gücünü elinde bulunduranların sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.” (HABER MERKEZİ)