ÖZEL HABER - Faruk BALIKÇI

DEM Parti Diyarbakır merkez Kayapınar İlçe Belediye Eş Başkan Adayları Berivan Gülşen Sincar ve Cengiz Dündar, gazetemiz Güneydoğu Ekspres'i ziyaret ederek, sorularımızı cevapladı. Kentin dinamikleriyle birlikte hareket edeceklerini ifade eden Sincar, "1 Nisan’da ciddi bir fizibilite çalışması yapacağız. Belediye taşınmazları ile ilgili de hukuki süreç başlatacağız” dedi. Dündar ise, uyuşturucuya karşı merkezler kurarak, yozlaşmayı önlemek için mücadele edeceklerini söyledi.

Belediye Taşınmazları Ile Ilgili Hukuki Süreç Başlatacağız3


“KOOPERATİFÇİLİK ANLAYIŞINI HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Sincar, yerel seçim çalışmalarında kayyum nedeniyle yapılan tahribatlara karşı halkın tepkisinin yüksek olduğunu ve ilgiyle karşılandıklarını ifade ederek, "1999 yılından beri geliştirdiğimiz bir belediyecilik anlayışımız vardır. Kadın, gençlik, çocuk toplumun tüm dinamiklerini içine alacağımız boşluğunu hissettiğimiz projeleri hayata geçireceğiz. 8 yıllık kayyumların yarattığı tahribatı eksik ve yetersiz olarak gördüğümüz yanlarımızı da tamamlayacağız. Kayyumlarla kapatılan kapıların açılıp yerelin sorunlarını çözmemiz konusunda bir beklenti var. Kent dinamikleriyle birlikte istihdam oranını artırmaya dönük kooperatifçilik anlayışını geliştireceğiz. Kırsal alanda kadınlara ve topluma kesimlerine dönük komin çalışma yapacağız" dedi.

Belediye Taşınmazları Ile Ilgili Hukuki Süreç Başlatacağız2


"KENTTE KAFE KÜLTÜRÜ GELİŞTİ"

Sincar, yapılan anketlerde Diyarbakır’ın en mutsuz kent olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: "Ruhsal anlamda kentin yaşadığı bir negatiflik söz konudur. Bu bizi üzen ve kaygılandıran bir durumdur. Bu atmosferin yıkılması gerekir. Kültürel anlamda da yürüteceğimiz faaliyetlerle o coşkuyu yakalamamız gerekiyor. Kayyumdan önce imkân ve olanaklar vardı. Bir anda sekteye uğradı. Bir yozlaşma gelişti. İnsanlar mutsuzlaştı. Seçildiğimizde öncelikli olarak neyle karşılaşacağımızı tahmin edebiliyoruz. 1 Nisan’da ciddi bir fizibilite çalışması yapacağız. Araştırma ve inceleme yapılacaktır. Bunun hukuki süreçleri de olacaktır. Kentte kafe kültürü gelişti. Aslında işsizliğin ne kadar fazla olduğu üretimden ne kadar kopuk olduğu ve tüketim kültürünün ne kadar dayatıldığı gerçeğini ortaya koyuyor. Siyasal, sosyal ve kültürel üretimi sürekli canlı tutarak bu havayı değiştirmek gerekir."

Belediye Taşınmazları Ile Ilgili Hukuki Süreç Başlatacağız4


KADIN, GENÇ, ENGELLİLER VE DİLE YÖNELİK PROJELER

Eş Başkan Adayı Cengiz Dündar ise, ciddi bir tahribatın yaşandığını ve öncelikle fiziksel bir rapor ortaya çıkaracaklarını belirterek, şunları söyledi: "Yerel yönetimler mevcut taşınmazların yüzde doksanını merkezi hükümete bağlı bakanlıklarla ilgili kuruluşlara devretti. Biz bu nedenle fiziksel rapor hazırlayacağız. Eksiklikleri görerek yeniden geri almak için zorlayacağız. Kimi alanlar hacizlerle alınmış. Bunun hukuksal boyutu olacak. Mevcut reel üzerinden projeleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Öncelikli olarak kadın, genç engellilere ve dile yönelik ciddi projelerimiz olacaktır. Seçim çalışmalarının tek argümanı kayyumları kovmaya yöneliktir. Halk tek sorun olarak kayyumu sıkıntı olarak görüyor. Bu konuda halkın bize ciddi güveni var. Bizde bu güveni boşa çıkartmayacağız. Uyuşturuculuk giderek artıyor. Uyuşturucu bağımlılığının kentin mutsuzluğuyla bağlantı olduğunu düşünüyorum. Toplamı yozlaştırıyor. Uyuşturucuya karşı merkezler kurarak uzmanlarla birlikte çalışmalar yürüteceğiz" dedi.


CENGİZ DÜNDAR KİMDİR?

1977 yılında Diyarbakır’da doğdu. 2000’de Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1997 ile 2000 yılları arasından HADEP Gençlik Kolları’nda görev aldı. STK çalışmaları kapsamında 2000 yılından itibaren Eğitim Sen ve Diyarbakır KESK Şubeler Platformu’nda sosyal sorumluluk projeleri, Emek Akademisi, Yerel Gündem 21 ve Eğitim Sen Hukuk Komisyonunda rol aldı. Eğitimci olmasından dolayı Eğitim Destek Evlerinin Koordinasyonunda sorumluluk aldı. 2009 yılında Amedspor’un kuruluşunda sorumluluk alıp, 2014 yılında kadar kulübün Başkanlık görevini, yine bu zaman dilimleri arasında Mezopotamya Kulüpler Birliği Kurucu üyeliği ve Asbaşkanlık görevini yürüttü. 2017 yılında ilk önce Karaman’a sonrasında Siverek ilçesine sürgün edildi. Diyarbakır'a döndükten bugüne kadar Eğitim Sen ve KESK bünyesinde STK ve sosyal sorumluluk çalışmaları yürüttü.


BERİVAN GÜLŞEN SİNCAR KİMDİR?

1976 Batman doğumlu. Sosyoloji mezunu. 1994-2004 yılları arasında DEHAP gençlik çalışmalarında İstanbul, Mardin ve serhat bölge illerinde ilçe, il ve merkezi gençlik düzeyinde çalışmalar yürüttü. 2005-2009 yılları arasında Gün TV’de ana haber sunuculuğu yaptı. 2011-2013 yıllarında mahalle meclisi çalışmalarında yer aldı. 2014-2017 yılları arasında DBP Kayapınar ilçe ve kadın meclisi çalışmalarında kadın sözcülüğü, 2016 yılında Özgür Gün TV ve 2017 yılında bir haber var platformunda kadın haberleri programı yaptı. 2017-2019 yılları arasında DBP Diyarbakır İl Örgütü'nde eş başkan yardımcılığı görevini yürüttü. 2019'dan 2023 yılının Kasım ayına kadar DBP Genel Merkezi'nde MYK ve Eş Genel Başkanlığı yardımcılığı yaptı.

Muhabir: Faruk BALIKÇI