Güneydoğu Ekspres- Yerel gazete temsilcileriyle bir araya gelen Erkılınç, ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunurken, deprem bölgesinde ağır şartlar altında gazetecilik mesleğinin sürdürülmesinin büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

BİK olarak, depremin meydana geldiği günden bu yana gazetelerle irtibat halinde olduklarını aktaran Erkılınç, basın kuruluşlarına yönelik maddi ve manevi her türlü desteği verdiklerini ve desteğin devam edeceğini vurguladı.

bik2-1

Toplantıda konuşan Erkılınç, Ankara’da Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Evren Altay’la bir görüşme gerçekleştirdiğini, gazetecilerin, beyanları doğrultusunda, hasar durumuna bakılmaksızın, gerekli şartları yerine getirdiklerinde kısa çalışma ödeneğinden istifade edebileceğinin aktardı. Basın İlan Kurumu heyetinin, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgeye gelerek basın kuruluşlarının ve gazetecilerin durumuna ilişkin rapor hazırladığını belirten Erkılınç, şunları söyledi:

“Biz de Ankara’ya uğradık ve İŞKUR ile görüştük. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayınlanan kanun doğrultusunda İŞKUR’un yayınladığı genelge ile basın çalışanlarının önündeki engelleri kaldırılıyor. Az, orta ve ağır hasarlı olmasına bakılmaksızın, gazetecilerin beyanları esas alınıp, gerekli şartlar yerine getirildiğinde gazeteciler kısa çalışma ödeneğinden istifade edebilecek. Mevzuata göre 3 aylık bir süreci kapsıyor. Fakat Cumhurbaşkanımız bu kararı iptal etmediği müddetçe devam edeceği ihtimal dahilindedir.”

Genel Müdür Erkılınç’a temasları sırasında Özel Kalem Müdürü Oğuz Akçakoca, Diyarbakır Bölge Müdürü Osman Başeğmez ve Ankara Şube Müdürü Murat Yürekli eşlik etti. (HABER MERKEZİ)