Kalp sağlığına iyi geldiği ve beyindeki iltihaplanmayı azalttığı bilinen omega-3'ün, zihin sağlığı üzerindeki etkileri de son yıllarda bilim dünyasının ilgisini çekiyor. Bazı çalışmalar bu besinin depresyon tedavisinde kullanılabileceğine işaret ediyor.


28 YILLIK ARAŞTIRMANIN SONUCU

Aggression and Violent Behavior adlı hakemli dergide yakın zamanda yayımlanan bir araştırmadaysa omega-3'ün öfkeli davranışları azaltabileceği bulundu. 1996'dan 2024'e kadar yapılan 29 araştırmayı inceleyen bilim insanları, toplamda 3 bin 918 kişinin verisini analiz etti. Katılımcıların en az yarısı çocuktu fakat ortalama yaşları 21'di. Çalışmada öfke duygusundan ziyade agresif davranışlara odaklanıldı. Yaklaşık 16 hafta boyunca omega-3 takviyesi alan katılımcıların yaş, cinsiyet ve psikolojik tanı fark etmeksizin agresif davranışlarının ortalama yüzde 30 azaldığı kaydedildi.


PSİKOLOJİK TEDAVİDE DE KULLANILABİLİR

Makalenin başyazarı Adrian Raine "Toplum, klinik ya da ceza adaleti sistemi fark etmeksizin, saldırganlığı azaltmak için omega-3 takviyesinin uygulanmasının zamanının geldiğini düşünüyorum" dedi. Bilim insanları yine de omega-3'ün, psikolojik ve psikiyatrik tedavilerde kullanılabileceğini düşünüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ