Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Tahıl Koridoru Anlaşması’nı canlandırmanın bu aşamadan sonra zor olacağını söyledi. Guterres, “Çok zor olacak. Çabalamaya devam ediyoruz ancak zor olacak” dedi

Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in arabuluculuğunda geçen yıl imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması, Ukrayna limanlarında mahsur kalan milyonlarca ton tahılın dünyaya ulaştırılmasını sağlamıştı.

Rusya, Temmuz ayında anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı. O zamandan beri anlaşmanın yeniden canlandırılması için Türkiye ve BM aracılığıyla görüşmeler yürütülüyordu. Guterres, Rusya ve Ukrayna’nın karşılıklı olarak ticaret yapmalarına izin vermesinin hedeflendiğini, ancak bunun çok da mümkün gözükmediğini söyledi. İki ülke de dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarının başında geliyor. BM, Rusya’yı Ukrayna’yı işgal ederek dünyadaki gıda krizini şiddetlendirmekle suçluyor. Rusya ise kararına gerekçe olarak tahıl ve gübresini ihraç etmesi yönünde verilen sözlerin tutulmamasını gösteriyor.

Rusya aynı zamanda, tarımsal ödemeleri yapan Rosselkhozbank’ın küresel Swift sistemine yeniden bağlanmasını istiyor. Rusya, gıda ve gübre ihracatı üzerinde bir yaptırım kararı bulunması da ödeme sistemleri, lojistik ve sigorta sistemi üzerindeki kısıtlamaların ticaret yapmalarını zorlaştırdığını aktarıyor. BM, anlaşmanın canlandırılması için Rusya’yla ticaretin kolaylaştırılacağına dair garanti vereceğini açıklamıştı. Ağustos ayında Ukrayna alternatif bir rota oluşturduğunu duyurmuş, şimdiye kadar bu rotadan 700 bin ton tahıl taşınmıştı.

Anlaşma kapsamında ise taşınan tahıl miktarı ise yaklaşık 33 milyon tondu.