ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA/Beritan KAYA

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yer alan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tek av tüfeği üreten silah fabrikası olan FUMSAN SİLAH, yılda 1500-2000 üretim kapasitesiyle, iç piyasaya hizmet veriyor.

Baba mesleği olarak başladığı işi fabrikaya dönüştüren FUMSAN SİLAH Fabrika Sahibi Ali Akdemir, 1964 yılından beri hiç ara vermeden bugünlere kadar geldiklerini söyledi.

BABA MESLEĞİYDİ, FABRİKAYA DÖNÜŞTÜ

Babasının silah tamircisi olduğunu belirten Akdemir, “1964 yılında ilkokulu bitirdiğim dönemde, babam silah tamirciliği yapıyordu. Ben de onun yanında çalışarak bu işi öğrendim. 1980’lere geldiğimizde Lice’de av tüfeği silahı imalatını kurmak için Ankara’ya giderek resmi başvuruda bulundum. Onayı aldıktan sonra 1980’den 1993’e kadar üretim yaptım. Lice’de o dönem yaşanan çatışmalı süreçten kaynaklı Düzce’ye göç ettik” dedi.

KALİFİYE ELEMANIN OLMAYIŞI ÜRETİMİ GERİLETİYOR 

2007’de Düzce’den tekrar Diyarbakır’a göç ettiklerini belirten Akdemir, şunları söyledi: “OSB’ye müracaat ettim ve 5 dönümlük arazi üzerine bu fabrikayı kurduk. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir tek silah fabrikası var o da biziz. Tam kapasite çalışırsak yıllık 1500 ve 2000’ne kadar av tüfeği üretebiliyoruz. Ürettiğimiz tüfekleri iç pazara ihracat ediyoruz. Fakat burada kalifiye eleman bulamıyoruz. Bu büyük bir sorun. Kalifiye eleman yetişemediği için bu aynı zamanda üretim kapasitemizi de etkiliyor. Türkiye’de genel bir sorun haline geldi bu. Evet gidip okulu okuyorlar, fakat pratikte hiçbir şey bilmiyorlar. Buraya gelen mühendisler zorlanıyor. Dolayısıyla çalışacak kimseyi bulamıyoruz.”

Muhabir: Güneş OCAĞA / Beritan KAYA