İnek ve at gibi büyük hayvanları uyutmak için tasarlanan bu sakinleştirici, insanlar için ölümcül olabiliyor. Uzmanlar, birçok kişinin zararsız olduğunu düşündüğü bu maddenin endişe verici olduğunu belirtti.

Yasadışı küresel ksilazinin, şimdiye kadar çoğunlukla eroin veya fentanil gibi güçlü opioid ilaçlarla karıştırıldığı görüldü.

İngiltere'de halihazırda bir ölüm meydana geldiği ve ABD'de olduğu gibi kötüye kullanımın artmasından endişe edildiği açıklandı.

King's College London'dan Dr. Caroline Copeland ve meslektaşları, İngiltere pazarına yeni tür yasadışı ksilazin ürünlerinin girdiğini söyledi. Riskli elektronik sigaraların yanı sıra, kodein ve diazepam veya Valium olarak satılan ve ksilazin içeren tabletlerin de bulunduğu açıklandı.

Araştırmacılar, veri elde edebilmek için İngiltere'deki tüm toksikoloji laboratuarlarıyla temasa geçti.

Bu tarz elektronik sigaraların tüketiminin, nefes almada zorluk, tehlikeli derecede düşük tansiyon, yavaşlamış kalp atış hızı, enfeksiyon kapabilecek yaralar, bağımlılık ve şiddetli yoksunluk belirtileri ile birlikte ölümle sonuçlanabileceği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: T24