HABER - Nermin ZENGİN

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Aslan, benzer bir zehirlenme vakasının 23 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır Kampüs Hapishanesi’nde yaşandığını hatırlattı. Son olarak 28 Haziran’da Marmara Kapalı Cezaevi’nde 250 tutuklu ve hükümlünün gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldığını belirten Aslan, Bakan Tunç’tan şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“*Marmara Kapalı Hapishanesinde mahpusların gıda zehirlenmesi yaşaması Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

*Gıda zehirlenmesi öncesi mahpuslar için herhangi bir önlem almayan Marmara Kapalı Hapishanesi yönetimi hakkında herhangi bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

*Bakanlığınızın, Marmara Kapalı Hapishanesinde yaşanan gıda zehirlenmesi vakası için yerinde gözlem yapmak üzere herhangi bir müfettiş görevlendirmesi olacak mıdır? Olmayacak ise gerekçesi nedir? 

*Mahpusların son durumu nedir? Kaç mahpus tedavi görmekte, kaçı taburcu edilmiştir? Mahpusların aileleri konu hakkında bilgilendirilmiş midir? 

*Marmara Kapalı Hapishanesinde son 2 yılda gıda zehirlenmesiyle ilgili kaç şikâyet gelmiştir? Şikayetlere dair sorumlular hakkında bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

*Marmara Kapalı Hapishanesi revirinde sağlık görevlileri bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa, mahpusların rutin sağlık kontrolleri yapılmakta mıdır? Yapılmıyorsa gerekçesi nedir? 

*Son 3 yılda kadar kaç hapishanede gıda zehirlenmesi vakasına rastlanmıştır? 

*Hapishaneler de yapılan yemeklerin besin değerleri ve kaliteleri kontrol edilmekte midir? Hapishanelerdeki gıda zehirlenmesine dair önlemler nelerdir?

Muhabir: Nermin ZENGİN