Güneydoğu Ekspres- Seçimlere iki gün kala Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Diyarbakır’da basın açıklaması yaptı. CHP Diyarbakır Kadın Kolları Başkanı Arzu Özdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunu hatırlatarak herkese sandık başına gitme çağrısı yaptı. Cumhur İttifakı’nın adeta bir 'kadın düşmanı koalisyonuna' dönüştüğünü öne süren Özdoğan, Meclis'e Yeniden Refah Partisi ve HÜDA PAR’ın girdiğini hatırlattı. Özdoğan, bu iki partinin de Meclis'e girmesi ile Cumhuriyet tarihinin kadınlar açısından en karanlık parlamentosunun oluştuğunu iddia etti.

'KADINLARIN YAŞAM HAKKI GASP EDİLİYOR'

Bu pazar yapılacak seçimde AK Parti’nin HÜDA PAR ile kurduğu ilişkinin kadınlar açısından risk oluşturduğunu ifade eden Özdoğan, “Kadın erkek eşitliğine inanmayan HÜDA PAR, kadınların kazanılmış bütün haklarına göz dikti. ‘Kadınların çalışma şartlarının fıtrata uygun hale getirilmesi’ isteniyor. Eşit işe, eşit ücretin alınmadığı, her üç kadından birinin işsiz olduğu ülkemizde hangi fıtrattan bahsediyorlar?” diye sordu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Cumhurbaşkanlığı kararıyla iptal edilen İstanbul Sözleşmesine değinen Özdoğan, “İstanbul Sözleşmesi bir gecede hukuksuzca feshedilirken 6284 sayılı kanunun yürürlükte olması gerekçe gösterilmişti. Şimdi de 6284 işlevsiz hale getirilmeye çalışılıyor. Kadına yönelik şiddetle etkin bir mücadele yürütmeyenler yasal korunağımızı elimizden almak istiyor. Günde en az iki kız kardeşimizin hayattan koparıldığı bu düzende yasal hiçbir hakkımızın budanmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

'ÖRGÜTLÜ GÜCÜMÜZ KARŞISINDA DURAMAYACAKLAR'

Açıklamasının devamında halka sandık başına giderek oy kullanma çağrısında bulunan Özdoğan, şunları söyledi: “Sandıklara gitmek, oy kullanmak zorundayız. Sadece oyumuzu kullanıp dönmek de yetmiyor, sandıklara sahip çıkmamız gerekiyor. Millet İttifakı olarak sandık güvenliği konusunda tüm tedbirlerimizi aldık. Her sandığa üç kadın müşahit çağrımıza ses veren herkese buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Haydi kadınlar, sandığa… Bize reva görülen cehennemin içine hapsolmuyoruz. Kadın örgütleri ile kararlı bir şekilde mücadeleyi büyütüyoruz. Biliyoruz ki; örgütlü gücümüz karşısında duramayacaklar.”

(HABER MERKEZİ)