Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Silvan İlçe Başkanı İhsan Kızılkan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafının yer aldığı "Yeter, söz milletin" sloganını içeren pankartı asmak için, Kaymakamlığa yazılı olarak başvuruda bulundu.

Alınan izin sonrasında söz konusu pankart, polis nezaretinde, karayolunda trafik kesilerek vinç vasıtasıyla Diyarbakır Caddesi üzerine asıldı. Ancak daha sonra polislerin, CHP İlçe Başkanı Kızıltan’a baskı yaparak, pankartın indirilmesini istediği, CHP’li yöneticilerin pankartı indirmek zorunda kaldığı iddia edildi.

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı, pankartın indirilmesiyle ilgili "Bu tür dayatmaları kabul etmiyoruz" açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun posterini indirerek, gözden ırak edebilirsiniz ama şunu iyi bilin. Kılıçdaroğlu bölge halkının gönlünde taht kurmuştur" denildi.

'TRAFİK LAMBASINA ASILDIĞI İÇİN BİZZAT PARTİLİLER TARAFINDAN İNDİRİLDİ'

Daha sonra CHP'den yapılan yeni açıklamada, pankartın asıldığı yerin trafik lambası direği olduğu ve bu nedenle kaymakamlığın indirilmesini istediği belirtildi. Pankartın yanlış yere asıldığı için CHP'liler tarafından indirildiği aktarılan açıklamada, kamuoyuna yanlış bilgi verildiği için özür dilendi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Silvan ilçemizde, bugün CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun pankartının, önce izin verilip, sonra indirildiği yönündeki açıklamamız hakkında düzeltme yapmak gereği doğmuştur. Durumdan haberdar olunca ilk olarak İl Örgütümüz tarafından, olan biteni sormak üzere CHP Silvan İlçe Başkanı İhsan Kızılkan ile temas kurulmuştur. Trafik lambasının direklerine asılan afişin doğru yer olup olmadığı sorulan Kızılkan, ilçede tüm siyasi partilerin, söz konusu direğe afiş astıklarını belirtmiştir. Kızılkan ayrıca, pankartı asmak için izin başvurusu dilekçesini emniyete verdiğini, emniyetin cevabi olur yazısını yarın alacağını belirtmiş, gece trafik polislerinin eşliğinde, söz konusu pankartın asıldığı anlara ilişkin fotoğraflar da göndererek, pankartın asılmasında ve sorun olmadığı intibaını yaratmıştır.

Ancak İlçe Kaymakamlığı, sabah asılan pankartın trafik ışığı direği olması nedeniyle indirilmesini istemesiyle, yine bizzat partililer tarafından söz konusu pankart indirilmiştir. Yanlış yönlendirme ve yanlış yere afiş asılması nedeniyle kamuoyuna verdiğimiz rahatsızlık için ilgili tüm taraflara karşı özrü bir borç biliriz." (HABER MERKEZİ)