Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Ahmet Baran Yazgan ve CHP İl Başkanı İsmail Akyıl’ın içinde olduğu CHP heyeti yangın bölgelerindeki incelemelerin ardından, yangında hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyünde yangın bölgelerini inceleyen CHP heyeti, daha sonra taziye evine geçti.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, burada yaptığı açıklamada yangın bölgesinde büyük bir felaketin yaşandığını, olayla ilgili hem muhtarları hem görgü tanıklarını dikkatle dinlediklerini belirterek, herkesten DEDAŞ’ın sorumlu olduğunu dilediklerini söyledi.

Cumhuriyet savcıları nesnel ve objektif araştırma yapmalı

“Bizde burada görüyoruz. 50 yıllık direklerle elektrikler veriliyor” ifadelerini kullanan Başarır, Cumhuriyet savcılarının nesnel ve objektif bir şekilde araştırma yapması gerektiğini, “Müdahale geç yapıldığı için bu kadar insan yaşamını yitirdi ve zarar bu kadar büyük oldu. Bu konunun da araştırılması gerekiyor” diye devam etti.

Devletin mağdurların yanında olması gerektiğini kaydeden Başarır, “Burada su, elektrik internet yok. İnsanlarımız yaşamlarını zor yürütüyor. Zaten insanlarımız hayvanlarına bakmak ekinlerini kurtarmak için yaşamlarını yitirdi. Bizlerde, belediyelerimizden destek isteyeceğiz. Bu olayın bütün gerçekliği çıkana kadar burada olacağız” şeklinde konuştu.

Taaaa (17)

’Acılarımızda ortaklaşamamak beni kahrediyor’

Diyarbakır milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, “Önlenebilir nedenlerle insanların hala yaşamını yitirmesi benimi açımdan kahredicidir. 2024 yılında hala bu direklerden hizmet alıyorsak, halen kar amaçlı bu hizmete bakılıyorsa ve hala buralara nefret söylemi yaratılarak yurttaşlarımızın acısıyla ortaklaşamıyorsak bu beni kahrediyor. 15 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Bunun müsebbibi olanlardan hesap soracağız” dedi.

Kaynak: ANKA