HABER: Mehmet Mucahit CEYLAN

Dün Kayanıpar ilçesindeki Tema Parkı’nda özel bir dans okulunun öğrencilerinin dans etkinliğine ‘Allah-u Ekber’ diyerek kalabalık bir gurup saldırı düzenlemişti. Saldırıda dans eden guruptaki bazı kişiler yaralanmıştı.

Dans Edenlere ‘Allah U Ekber’ Diyerek Saldırmışlardı, Tepkiler Yağıyor 1

Saldırı haberinin gazetemiz tarafından yapılmasının ardından ülkedeki birçok kesimden saldırıya tepkiler çığ gibi yağdı.
Saldırı haberine sosyal medyadan da tepkiler yağdı.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, saldırıya tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından olayın görüntülerini paylaşan Kaya şunları söyledi: "Okulun adı Swingamed. Ve saldırıyı kınıyor swing Amed’in yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Bu kentin renklerine , gençlerine , kadınlarına tahammül edemeyen gerici, faşist güruhların bu girişimlerinin tarihsel okumasını yapabiliyor, kime hizmet ettiğini biliyoruz. Bu kentte , bu coğrafyada “Hizbullah “ rüyasıyla uyuyup , bunun siyasetini hayata geçirmeyi umanlara söylüyoruz. Haddinizi bilin! Bu halkın evlatlarından, sokaklarından, parklarından uzak durun.

Dans Edenlere ‘Allah U Ekber’ Diyerek Saldırmışlardı, Tepkiler Yağıyor 2

Diyarbakır Kent ve Dayanışma Platformu da yazılı bir açıklamayla saldırıyı kınadı. ‘Çirkin Saldırıyı Kınıyoruz’ başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Diyarbakır’da 2017 yılından beri faaliyet yürüten özel bir dans okulu, son üç yıldır kentimizin farklı yerlerinde ‘Caz Pikniği’ adıyla; çocukların, gençlerin ve ailelerin katıldığı etkinlikler düzenlemektedir. 09.06.2024 tarihinde Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta düzenlenen caz pikniği etkinliğine katılanlar, kamuoyuna yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere tekbir getiren bir gurubun sözlü ve fiziki saldırısına uğramış, saldırıda birçok kişi yaralanmıştır. 

Dans Edenlere ‘Allah U Ekber’ Diyerek Saldırmışlardı, Tepkiler Yağıyor 3

Kamusal mekânlar; halkın kullanımına açık, barışçıl toplanma, etkinlik düzenleme veya katılma, yurttaşlar arasında etkileşim sağlama amacıyla kullanılmaktadır. Kollektif olarak toplanma özgürlüğü çerçevesinde, etkinlik alanı olarak kullanılan mekana bir grubun gelerek; giyim tarzı, etkinliğin niteliği gibi gerekçelerle Park’ta bulunanlara yönelik fiziki ve sözlü saldırılarda bulunulmasını asla kabul etmiyoruz.

Birçok medeniyete ev sahibi yapmış, farklı kültürlere, inançlara ve yaşam tarzlarına sahip toplulukların bir arada yaşadığı ve yarattığı kentimizin birlikte yaşam kültürüne zarar verici saldırılara sessiz kalmayacağız.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak;  demokratik bir hak olan toplanma özgürlüğü bağlamında kollektif ve barışçıl nitelikte gerçekleşen etkinliğe yönelik fiziki ve sözlü saldırıyı en sert şekilde kınıyor, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca etkin bir soruşturma yürütülmesi ve faillerin tespit edilerek cezalandırılmasını beklediğimizi ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz.”

Muhabir: Mehmet Mücahit CEYLAN