Teklifte, yoksul sınırının altında gelir elde eden ailelere kira desteği sağlanması istendi.

 Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Meclis Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Sezai Temelli, yoksulluk sınırı altında gelir elde eden ve ev sahibi olmayanlara kira desteği sağlanması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

AKP-MHP’nin ekonomiye dair politikalarının yanlış olduğu ve bu politikalar nedeniyle enflasyonun, hayat pahalılığının arttığı belirtilen teklifte, vatandaşların yoksulluk karşısında ezildiği kaydedildi. Ciddi bir konut ve kira sorunu olduğunun altı çizilen teklifte, “Toplumun büyük bir kısmını oluşturan asgari ücretli ve emekliler başta olmak üzere yurttaşlar gelirlerinin büyük bir kısmını kiraya harcamak zorunda kalmakta ve bu durum geçinmelerini imkansız hale getirmektedir” denildi.

Maraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem sonrası yaşanan göç ile birlikte kira fiyatlarının kontrol edilmez hale geldiğine dikkat çekilen teklifte, özellikle yüzde 25 sınırının kalkmasıyla birlikte bu fiyat probleminin bir kangrene dönüşeceği ifade edildi. Teklifte, şunlar belirtildi:

"Son yıllarda yaşanan iktisadi kriz, enflasyon ve hayat pahalılığının etkisiyle yaşanan fahiş kira artışları yurttaşlarımızı ciddi anlamda zorlamaya başlamış, kiracılar gelirlerinin büyük bir kısmını kiraya ayırmak zorunda kalmışlardır. Bu sorunun çözümünde ciddi bir politika geliştirilmediği için Türkiye 2021 yılından beri Avrupa’da konut ve kira fiyatlarının en fazla arttığı ülke olmaya devam etmektedir. Konut sorunun yaşandığı Türkiye, Avrupa ülkeleri içinde konut sahipliği oranının en düşük olduğu 4. ülke konumundadır. Avrupa Birliği’nde konut sahipliği oranı yüzde 70 iken Türkiye’de bu oran sadece yüzde 58’dir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre konut sahipliği oranı giderek düşmektedir."

'KİRACI VE EV SAHİPLERİ KARŞI KARŞIYA GELDİ'

Kirada oturanların sayısının gün geçtikçe daha da artığına değinilen teklifte, şu ifadelere yer verildi:

“AKP-MHP iktidarı, yapısal bir çözüm getirmek yerine 11 Haziran 2022 ila 01 Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılacak kira artışlarını yüzde 25’i geçemeyecek şekilde belirlemişti. İktidarın kendi sorumluluğunu üzerinden atmasını sağlayan bu uygulama, sorunu çözmekten uzak palyatif bir uygulamaydı.

Öte yandan iktidarın konut kiralarına getirdiği yüzde 25 zam sınırı, emlakçıların verdiği bilgilere göre büyük oranda uygulanmamış, ev sahipleri yüksek enflasyonu gerekçe göstererek yüzde 25’i çok aşan oranlarda zam yapmışlardır. Bu da kiracıların mağdur olmasına, ev sahipleri ve kiracıların sıklıkla karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur. Kiracı-ev sahibi cinayetleri yaşanmış, mafya ve çeteler konuya dahil olmuştur. Ayrıca son iki yılda kiracılara yönelik tahliye davalarında da çok ciddi bir artış olmuştur.

Kaynak: Haber Merkezi