Haber- Beritan Kaya

Cupolo, söz konusu kişilerin hayatını nasıl kaybettiğini, cansız bedenlerinin nasıl,nereden geldiği, uzuvlarının neden olmadığının araştırılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Cupolo, araştırma açılmasına gerekçe olarak şu bilgileri verdi:

“17 Ocak 2024 tarihinde Antalya'nın Alanya ve Manavgat sahillerinde 1 çocuk ve 1 yetişkine ait 2 cansız beden, 21 Ocak 2024 tarihindeise Manavgat'ta 2, Aksu’da 1, Serik'te 1 olmak üzere toplamda 4 cansız bedendaha deniz kıyısında bulunmuştur. Yine 22 Ocak 2024 tarihindeAntalya’nın Serik ilçesinde, sahilde 2 cansız beden, Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bir cansız beden daha bulunmuştur. Böylece son 6 günde Antalya ve Muğla sahillerinde bulunan cansız beden sayısı, 9'a yükselmiştir.Basında yer alan haberlere göre söz konusu cansız bedenlerin bazılarının uzuvları eksiktir.

Antalya Valiliği konuya ilişkin 21 Ocak 2024 tarihinde yaptığı basın açıklamasında Antalya kıyılarında bulunan cansız bedenlerle ilgili olay yeri inceleme ekiplerince yapılan incelemeler neticesinde;Kıyıya vuran 6 cansız bedenden birinin bir süre önce kaybolan M.Ş.E.’ye ait olduğu değerlendirilmekte olduğunu ve diğer 5 cansız bedene ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirtmiştir. Valilik ayrıca Lübnan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023 tarihinde Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu bildirildiğini de ifade etmiştir.”

“Uzuvları neden yok?”

Cansız bedenleri Türkiye sahillerine vuran bu kişilerin hayatlarını nasıl kaybettiğini araştırma önergesine sunan Cupolo,“ Cansız bedenlerinin nasıl, nereden geldiği, uzuvlarının neden olmadığının araştırılması; cansız bedenler eğer göçmenlere ait ise Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu göç yollarının göçmenlerin ölmesine sebep olmasının engellenmesi için yapılacakların belirlenmesi amacıylabir an önce bir araştırma komisyonu kurulması gerekmektedir” dedi.

Editör: Beritan KAYA